Rize’de Olağanüstü Dava

Artvin Cerattepe’de maden çıkarılmasına yönelik ÇED raporu iptal davasında bugün karar verilecek.

Rize’de Olağanüstü Dava
Rize’de Olağanüstü Dava Yaren Yalçın
Bu içerik 713 kez okundu.

Artvin Cerattepe’de  maden çıkarılmasına yönelik ÇED raporu iptal davasında bugün karar verilecek.

Artvin’in Kafkasör Yaylası’ndaki Cerattepe’de maden çıkarılmasına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali için karar duruşması Rize İdare Mahkemesi’nde görülüyor.

Türkiye’nin en büyük çevre davasının duruşma öncesi Artvin ve Rize Valilikleri, kentlerde miting ve yürüyüşleri yasaklarken, Rize Emniyeti duruşmanın yapılacağı adliye Sarayı önünde geniş güvenlik önlemleri aldı. 

Rize Adliyesi’ne gitmek için Artvin’den yola çıkanlar 156 kilometre boyunca 6 kez çoraplarına kadar arandılar.

Duruşmada, Yeşil Artvin Derneği avukatı Bedrettin Kalın, projedeki çarpıklıkları, çelişkileri ve usülsüzlükleri vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Davaya gelirken savaşa geliyormuş gibi bir muamele görmek kabul edilemez bir tutumdur. Rize'de dağıtılan bildiriler nedeniyle mahkeme baskı altındadır, adil yargılama yapılamaz. Bu sizin şahsınıza yönelik değildir ama bu baskı kabul edilemez. Otobüsler neden durduruluyor? Neden bu davaya sahip çıkanlar mahkeme salonuna alınmıyor?

Valiliğin dünkü genelgesi mahkemenin kararını etkileyecektir. Siyasi iktidarın Cengiz İnşaatın arkasında olduğunun dolaylı ifadesidir. Önceki davamızda danıştay kararı varken, bu davada hala yürütmeyi durdurma kararı verilmemesi hukukun neresindedir?"

Avukat Kalın ayrıca, bilirkişi ve ÇED raporlarını hazırlayanların arasında aynı üniversiteden akademisyenlerin de bulunduğunun vurgulayarak, “Bilirkişi ve ÇED raporunu düzenleyen bilim insanlarının aynı üniversiteden olamayacağına dair Danıştay kararı vardı. Artvin ÇED ve Bilirkişi Raporlarında aynı üniversiteden hocalar vardır ve bu durum şaibelidir.

%2’lik devlet payının parasal değeri 42 milyon TL’dir. Biz Artvinliler olarak bu parayı devlete vermeye hazırız. Devletin derdi % 2 değil, % 98’lik payı kimlerin bölüşeceğidir”ifadelerini kullandı.

Avukat Bedrettin Kalın’dan sonra söz alan Cerattepe avukatlarından Mehmet Horuş, “ÇED davalarında şirketin iyi niyetine güven olmaz. Hele hele Mehmet Cengiz’e hiç güvenilemez. Altın işinde nasıl pisliklerin döndüğünü Rıza Sarraf’lardan biliyoruz. Biz Cerattepe davasını kazandığımızda birileri karşımıza çıkıp da ‘kandırıldık’ demesin” şeklinde konuştu.

TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük ise, “Artvin siyasi bir davadır, Türkiye'yi bölme davasıdır. Artvin'in sınırlarını Türkiye'den kopararak bir şirketin eline verme davasıdır. Bu şirket Artvin'den girip Kastamonu Küre'den çıkacaktır. Şirket Altın değil Bakır diyor. Bu tartışmada gözlerden kaçmasın, bakırın çıkarılmasında kullanılan yöntemler daha felakettir” dedi.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  avukatları ÇED olumlu raporunun hukuka uygum olduğunu ileri sürdü.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500