Rum Basını Korktu

Türkiye’ye ait Yavuz sondaj gemisinin Karpaz açıklarına ulaşması Rumları tedirgin etti.

Rum Basını Korktu
Rum Basını Korktu Meltem Yüksel
Bu içerik 245 kez okundu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri, Rum medyasında geniş yer buldu. 2 aydır Baf açıklarında faaliyet yürüten Fatih sondaj gemisi ile Limasol'un güneyinde bulunan Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin ardından Türkiye’nin ikinci sondaj gemisi Yavuz'u da bölgeye göndermesi, Rumları endişeye itti.

Rum basını, ’Türkiye, Yavuz'un Karpaz'a gelmesiyle Kıbrıs'ı çevreledi’ manşetini attı. Gazeteler, ’volta atma’, ’kuşatma’ ve ’Ada etrafında Türk üçgeni’ yorumlarına yer verdi. Türk sondaj ve araştırma gemilerinin güvenliğinin, 9 insansız hava aracı, savaş gemileri ve denizaltılarla sağlandığı ifade edildi.

Gazeteler ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri konusunda kararlı olduğuna dikkat çekti. Çalışmalarla ilgili Rum Başkanlık Sarayından yapılan açıklamada ise, "Türkiye tarafından egemenlik haklarımızın tekrarlanan ihlaller tırmandırılıyor.

Türkiye, uluslararası hukuka aykırı ve Avrupa Birliği'ni dikkate almadan bölgede yeni emrivakiler yaratıyor" ifadeleri kullanıldı. Rum Yönetimi de Türkiye'yi, Kıbrıs sorununda BM kararları temelinde diyaloga çağırdı.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Küçük İskender Hayatını Kaybetti

 

 

 

Karpaz Rum Türkiye KKTC
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması