Rusya: Tahrir Şam lideri Culani Vuruldu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD'nin başına 10 milyon dolar ödül koyduğu El Kaide yanlısı Tahrir Şam lideri ve Fetih el Şam'ın lideri Ebu Muhammed el Culani'nin, Rus Hava Kuvvetleri'nin saldırısı sonucu ağır yaralandığını duyurdu.

Rusya: Tahrir Şam lideri Culani Vuruldu
Rusya: Tahrir Şam lideri Culani Vuruldu Ecem Şenol
Bu içerik 1201 kez okundu.

Gazetecilere konuşan Konaşenkov hava saldırısı sonucunda El Nusra lideri Ebu Muhammed Culani’nin çok sayıda ağır şarapnel yarası aldığını, elini kaybettiğini ve bağımsız kaynaklara göre, durumunun kritik olduğunu ifade etti.

Konaşenkov, ayrıca saldırı sonucunda Fetih el Şam'ın 50 korumasının yanı sıra aralarında Culani'nin en yakın yardımcısının da olduğu 12 saha komutanının da öldürüldüğünü söyledi. Su-34 ve Su-35 uçaklarıyla gerçekleştirilen saldırılarda çok sayıda militanın da yaralandığını, 18 Eylül'de Rus askeri polisine yönelik saldırılarda yer alanlara yönelik operasyonların da devam edeceğini ifade eden Konaşenkov ayrıca Rus istihbaratının 3 Ekim'de Culani başkanlığında gerçekleştirilecek liderler toplantısının yeri ve zamanını tespit ettiği, bilgilerin doğrulanmasının ardından bölgeye Rus uçaklarının gönderildiğini ifade etti.

Ebu Muhammed el Culani, yayınladığı ses kaydında El Nusra'nın El Kaide'den ayrıldığını ve örgütün yeni adının Fetih el Şam olduğunu söylemişti. Culani, bağlarını koparma ihtiyacında olduklarını anlayışla karşılaya' El Kaide komutanlarına da teşekkür etmişti. El Nusra'nın çökmesinin ardından da yeni örgütü Tahrir Şam'ı kuran Culani’nin yerini bildiren veya yakalanmasını sağlayacak bilgiyi verenlere ABD de 10 milyon dolar ödül vaadinde bulunmuştu.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

'İstanbul'da 10 bin Camiye İhtiyaç Var'

 

 

Rusya Açıklama Ebu Muhammed el Culani El Nusra El Kaide Tahrir Şam ABD Para Ödülü Hava Saldırısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500