Rusya: Türk Ordusu Esad’ı Deviremez

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk askerlerinin Esad yönetimine son vermek için Suriye’ye girdiği yönündeki açıklamalarına Rusya’dan yanıt geldi.

Rusya: Türk Ordusu Esad’ı Deviremez
Rusya: Türk Ordusu Esad’ı Deviremez Yaren Yalçın
Bu içerik 1859 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk askerlerinin Esad yönetimine son vermek için Suriye’ye girdiği yönündeki açıklamalarına Rusya’dan yanıt geldi.

Suriye’de Türk ordusunun Devlet Başkanı Beşar Esad’ın hakimiyetine son verme amacını gerçekleştiremeyeceğini belirten Kremlin Sözcüsü Dimitry Puşkov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının beklenmedik olduğunu, önceki açıklamalarıyla çeliştiğini, kendilerinin Suriye’nin meşru hükümetinin talebi doğrultusunda orada olduklarını kaydederek, tüm ortakların konuyla ilgili açıklama yapmasını istedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise hem Suriye sorununun çözümü hem de Türkiye ile olan ilişkiler çerçevesinde varılan anlaşmalara bağlı olduklarını, çok fazla gürültüye neden olduğu için konuyu incelediklerini vurgulayarak, Erdoğan’ın kamuoyu önünde yapmış olduğu açıklamalara saygı duyduklarını kaydetti. Suriye’deki durumun sonlanması için barışçıl çözümden başka bir yöntemin olmadığına dikkat çeken Zaharova, bu krizin askeri çözümünün olmadığını söyledi.

Rusya gazetesi Kommersant ise Erdoğan’ın açıklamasını manşetine taşıyarak, bu açıklamanın ciddi bir bölgesel kriz başlatabileceğini, Ankara-Moskova ilişkilerini zorlaştırabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılmış olduğu bir toplantıda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye konusunda bir adım atamadığını, Suriye’de yaşanan ölümlerin 1 milyona ulaştığını ve bu ölümlerin devam ettiğini, Türkiye’nin Suriye topraklarında gözü olmadığını, oraya adaletin tesisi için gidildiğini, Türk askerlerinin Esad hükümdarlığına son vermek için Suriye’ye girdiğini söylemişti.

cumhurbaşkanı erdoğan suriye esad rusya türk ordusu dimitry puşkov mariya zaharova
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500