Rusya'dan Flaş ABD Açıklaması

Rusya'dan gelen bir son dakika haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Rakka’da Suriye ordusuna ait bir uçağı düşürmesiyle ilgili açıklama yaptı. Lavrov, ABD'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyması gerektiğini söyledi.

Rusya'dan Flaş ABD Açıklaması
Rusya'dan Flaş ABD Açıklaması Ecem Şenol
Bu içerik 1067 kez okundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyması gerektiğini söyledi. Lavrov, ABD’ye eylemlerini koordine etme ve Suriye’nin onayı olmayan tek taraflı eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı.

Çin’in başkenti Pekin’de BRICS ülkeleri dışişleri bakanları görüşmesi çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov Suriye’de olanlarla ilgili Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini ve karadaki her hangi bir eylem konusunda Şam’ın onayının alınması gerektiği ifadelerini kullandı.

Rusya, İran ve Türkiye’nin Astana süreci çerçevesinde teklif ve girişimlerinde Suriye hükümetiyle anlaştığını da vurgulayan Lavrov tüm taraflar böyle davranması gerektiğini ve Suriye’deki güvenli bölgelerin, ilerleme kaydedebilmek için olası seçeneklerden biri olduğunu ifade etti.  Lavrov, ABD ve Suriye’de güçleri veya akıl hocaları olan tüm tarafları hükümetin onayıyla gerçekleştirdikleri çalışmalarla koordine olmaya çağırdı.

Dün Suriye Rakka'ya bağlı Tabka bölgesinde, ABD'nin de içinde bulunduğu koalisyon güçleri tarafından Esad rejimine ait savaş uçağı vurularak düşürülmüştü. Düşen uçağın Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait Su-22 tipi savaş uçağı olduğu belirtildi. Uçağın, Tabka bölgesi Ceadin köyü civarında düştüğü kaydedildi. ABD daha önce de, Humus ve Tanef bölgelerinde Esad rejimine ait konvoyları vurmuştu.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

Rusya ABD Açıklama Suriye Hkümet Sergey LAvrov Eylem Tek Taraflı Çİn İran Türkiye Astana Teklif Seçenek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500