Rusya'dan Tarihi Açıklama

Rusya Uzay Araştırmaları Enstitüsü, Schiaparelli adlı uzay aracının Mars'a indiğini duyurdu. Bu gelişmeyle birlikte ilk defa NASA’nın göndermediği bir uzay aracı Mars'a indi.

Rusya'dan Tarihi Açıklama
Rusya'dan Tarihi Açıklama Tuğba Önkibar
Bu içerik 4783 kez okundu.

Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırmaları Enstitüsü Yeryüzü Bilim Kompleksi Başkanı Vladimir Nazarov, Rusya ve Avrupa Birliği'nin birlikte yürüttüğü ExoMars 2016 projesine ait Schiaparelli uzay aracının Mars'a indiğini duyurdu.

NASA'DAN SONRA İLK DEFA!

Vladimir Nazarov konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Şu an yalnızca şunu belirtebiliriz ki, aracımız Mars'a inişini gerçekleştirdi. Ancak aracın şu anki durumuna dair henüz bir şey söylememiz mümkün değil. Sinyal çok zayıf" dedi.

Mars'a giderek yaşam koşullarını araştıracak olan insansız uzay aracı ExoMars'ın Dünya'dan ayrılma işlemi 16 Ekim saat 17.42'de gerçekleştirildi. Mars atmosferine 19 Ekim'de 17.42 itibariyle giriş yaptı ve paraşütü 11 kilometre yükseklikte, saat 17.45'de açıldı.

Avrupa Uzay Ajansı'nın yaptığı açıklamada, uzay aracının kızıl gezegenin atmosferini ve gerçekleşen toz fırtınalarını araştıracağı belirtildi. Bir iniş aracı ve yörüngeden oluşan insansız araç, Mars atmosferindeki metan gazını ve diğer gazların ölçümünü yapacak. İniş aracı ise gezegenin yüzeyinde bulunan toz fırtınalarını analiz edecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500