Sabit Saat Uygulamasından Nasıl Etkileneceğiz?

Hükümetin uzun zamandır üzerinde çalışmalar yaptığı kış saati uygulamasının kaldırılması, bu yıl yürürlüğe giriyor.

Sabit Saat Uygulamasından Nasıl Etkileneceğiz?
Sabit Saat Uygulamasından Nasıl Etkileneceğiz? Tuğba Önkibar
Bu içerik 1210 kez okundu.

Duyuruya göre, kararnameyle birlikte 30 Ekim tarihinde saatlerin bu yıl geri alınmayacağı ve yaz saati dediğimiz sistemin tüm yıl boyunca süreceği duyuruldu.
Bu uygulamadan gündelik hayatta da etkileneceğiz:

ÇALIŞMA SAATLERİ

Her sene Ekim'de saatlerin bir saat geri alınmasıyla birlikte tüm Türkiye'de mesailerin havanın aydınlanmasından sonra başlaması bekleniyordu.

Fakat sabit saat uygulamasıyla kış aylarında mesai başlangıç saatinin batıda bulunan şehirlerde hava aydınlanmadan gerçekleşmesi gündem oluşturuyor.

Yaz saatinin sabit hale gelmesi amacıyla uzun yıllar çalışmalar yapan eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2014 yılında konu tekrar masaya yatırıldığında valiliklerin illere göre mesai  saatlerini ayarlamasını önermişti.

Türkiye'nin doğu ve batısı arasında 76 dakika civarında bir fark bulunuyor. Valilikler, şehirlerine göre güneşin doğuş batış saatine göre mesait saatlelerini ileriye ya da geriye çekebiliyor.
Yani doğudaki şehirlerde mesai saat 8'de başlarken, Batı'da mesai başlangıcının 9'a sarkması ihtimaller arasında.

UEFA'NIN 21.45'İ TARİH OLUYOR

Saat uygulamasında yapılan yenileme, senelerdir marka halini alan 21.45 Şampiyonlar Ligi maç saatini de etkileyecek.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin kurallarına göre, Şampiyonlar Ligi maçları kışları bazı Orta Asya ülkelerinde ve Rusya'da yapılan karşılaştırmalardaki istisnalar dışında, aynı saatte başlıyor.
Yaz saatinin sabitlenmesiyle beraber Türk futbol takımlarının da Şampiyonlar Ligi'ndeki maç saatleri 22.45 olacak. Uzatma ve penaltı atışları dışında maç bitişi devre arasıyla beraber 00.30'u bulacak.
Avrupa Ligi'nde, 20:00 ve 22.05'te start alan maçların saatiyse 21:00 ve 23.05 olacak.

TELEFON - BİLGİSAYAR SAATLERİ

İnternet bağlantısı olan bilgisayar ve telefonlar, her sene iki defa saatlerin ileri - geri alındığı gecelerde kendilerini direkt olarak güncelliyorlardı.

Zaman diliminin sabitlenmesi uygulamasıyla beraber eğer elektronik cihazlar eskisi gibi kış saatini baz alarak saat ayarlaması yaparsa, kullanıcıların saatlerini manuel olarak düzeltmeleri şart.
Geçen sene 1 Kasım'daki seçimler sebebiyle Türkiye'de kış saatine geçiş bir hafta geciktirilmişti.

Microsoft, o zamanlarda bir güncelleme yayımlayarak saatlerin geri alınmasını bir hafta ertelemeye çalıştıysa da güncelleme yalnızca Windows 10 için geçerli sayılmış ve genel olarak bilgisayarda saatler otomatik geri alınmıştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da saati otomatik olarak geri alma özelliğine sahip elektronik cihaz ve akıllı telefon sahiplerine uyarıda bulunmuştu.

KÜRESEL BORSALAR

Uzun zamandır hükümetin masaya yatırdığı yaz saati sabitleme konusu, bir süre önce Bakanlar Kurulu'na iletildiğinde uluslararası borsalarla senkronun sağlanamayacağı ve uluslararası ticari ilişkilerde aksama yaşanabileceği sebebiyle rafa kaldırılmıştı.

Borsa İstanbul'da işlemler 9.15'te başlayıp son fiyatlamalar 17.40'ta sona eriyor.
Örnek olarak, Londra'da bulunan finans kuruluşu eğer Türkiye piyasasında işlem yapacaksa, yeni düzenlemeyle birlikte kış aylarında elini çabuk tutmak durumunda kalacak.

Kış aylarında İstanbul - Londra arasında bulunan saat farkı 3'ü bulacağı için, Türkiye'de yapılması beklenen bir finansal işlem için verilecek son emir saati Londra saatiyle 14.40'ı bulacak.
Yaz aylarında ise, aradaki bulunan saat farkı Avrupa'da saatlerin ileri alınmasıyla birlikte tekrar 2'ye düşecek.

 

yaz saati kış saati sabit saat borsa futbol mesai microsoft akıllı telefon bilgisayar gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500