Salih Müslim’in Devreleri Karıştı

Türkiye’nin Suriye politikasını eleştiren ve bölgede bağımsız bir Kürt devleti kurma hayali içinde olan bölücü terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin lideri Salih Müslim, şaşırtıcı açıklamalarına devam ediyor.

Salih Müslim’in Devreleri Karıştı
Salih Müslim’in Devreleri Karıştı Yaren Yalçın
Bu içerik 690 kez okundu.

Türkiye’nin Suriye politikasını eleştiren ve bölgede bağımsız bir Kürt devleti kurma hayali içinde olan bölücü terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin lideri Salih Müslim, şaşırtıcı açıklamalarına devam ediyor.

Amerikanın Sesi Radyosu’na konuşan PYD lideri Salih Müslim, Türkiye’nin Cerablus operasyonunu değerlendirdi. Türkiye ile 2 yıldır görüşmelerinin olmadığını belirten Müslim, Türkiye’nin ‘YPG ve PYD’nin bağımsız Kürt devleti istediği’ yönündeki açıklamalarına şu şekilde açıklık getirdi:

“Biz öyle bir iddiada bulunmadık, söylemedik. Bağımsız Kürt devleti filan demedik. Projelerimiz açıktır. Biz gerçekten demokratik bir Suriye, Kürtler'in demokratik haklarına kavuşmasını istiyoruz. Merkeziyetçi olmayan demokratik bir Suriye.  Kürtler'le Araplar var, Süryaniler var, hepsi onlarca yıl bastırılmıştır. Böyle merkeziyetçi, katı bir devlet uygun değildir. Hem inanç hem etnik köken bakımından özgürlük olması gerekiyor, bir şeyler alınması, elde edilmesi gerekiyor. Bütün Suriye halkı bunun için savaşıyor. Bölünme, parçalanma, hiçbir zaman istemedik. Elimizden geldiği kadar da bölünmeye engel oluruz. Birleşik Suriye istiyoruz.”

Demokratik Suriye Güçleri ile IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon arasında bir anlaşma olduğunun kaydeden Müslim, “Bu anlaşma içinde Suriye Demokratik Güçleri’ni temsil eden güçler de vardır, politik güçler de vardır. Bu kapsamda alışverişimiz oluyor. Bizim kimseyle imzaladığımız bir anlaşma filan yok. ABD’lilerle bazen resmi bazen gayrı resmi görüşmelerimiz oluyor. Bazen İngilizler’le, Avrupalılar’la da oluyor. Bu çerçevede hareket ediyoruz” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zaten Suriye özgürleştikten sonra kantonlar birleşecek. Bazı yerlerde Arap varsa, Türkmen varsa, Kürtler varsa onlar zaten anlaşabilirler. Sanki o aradaki boşluk (Kobani-Afrin arasındaki bölge) kapanacak, orada bir devlet kurulacak. Öyle bir şey yok. Kimse de böyle bir şey düşünmüyor. Suriye'de istikrar sağlandığında zaten birleşmiş olacak. Birleştirmek için çabalıyoruz gibi bir derdimiz yok. Ne zaman DAEŞ giderse, istikrar sağlanırsa birleşmiş olacak.”

salih müslim türkiye suriye kürt devleti ypg pyd birleşik suriye abd daeş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500