Sansür Değil Gasp

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın Alman kanalı Deutsche Welle’de konuk olduğu Conflict Zone programının kayıtlarına bakanlık tarafından el konuldu.

Sansür Değil Gasp
Sansür Değil Gasp Yaren Yalçın
Bu içerik 781 kez okundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın Alman kanalı Deutsche Welle’de konuk olduğu Conflict Zone programının kayıtlarına bakanlık tarafından el konuldu.

El konulan röportaj kayıtlarında, Bakan Kılıç’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tartışma yaratacak sözlerine açıklık getirmesi istendiği kaydedildi.

Alman kanalı Deutsche Welle, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Ankara’daki bakanlık binasında bir röportaj gerçekleştirdiklerini, röportajdan sonra video kayıtlarına bakanlık yetkilileri tarafından el konulduğunu açıkladı.

DW’nin haberine göre; Bakan Kılıç’a, Temmuz ayındaki engellenen darbe girişimi, darbe girişimi sonrası görevden almalar ve tutuklamalar, Türk basının içinde bulunduğu durum ve kadının Türk toplumundaki yeri ile ilgili sorular soruldu. Röportaj sırasında Bakan Kılıç’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konulara ilişkin söylediklerine açıklık getirmesi için rica edildi.

Röportajın ardından Spor Bakanı Kılıç, Michel Friedman ile vedalaştı. Bakan odadan ayrıldıktan hemen sonra Bakanlık Basın Sözcüsü, DW’nin bu röportajı yayınlayamayacağını söyledi. Friedman ve ekibinin karara tepki göstermesi üzerine Bakanlık tarafından kayıtlara el konuldu. Ekibe video kaydını teslim etmeden Bakanlık binasından çıkamayacakları söylendi.

DW Genel Müdürü Peter Limbourg, Türk görevlilerin bu davranışını sert bir şekilde kınayarak şu açıklamayı yaptı:

“Bu Türkiye'deki basın özgürlüğünün bir kez daha açık bir şekilde ihlal edilmesi demektir. Burada yaşanan Türk yönetimi tarafından yapılmış bir zorlamadır. Bunun hukuk devleti ve demokrasi ilkeleriyle ilgisi yoktur. Bir bakanın kendi rızasıyla söyleşi verdikten sonra sorulan sorular hoşuna gitmediği için söyleşinin yayınlanmasını bu şekilde önlemeye kalkışması kabul edilemez. Türk tarafından video kayıtlarımızın derhal teslim edilmesini talep ediyor ve atılabilecek hukuki adımları inceliyoruz.”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın talimatıyla video görüntülerine el konulduğu iddiaları bakanlık tarafından yalanlandı. Spor Bakanlığı’ndan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada:

”Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç'ın uluslararası bir medya kuruluşu ile yaptığı röportajla ilgili ‘Kayıtlara el konulduğu’ ifadesi gerçeği yansıtmadığı için aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

Bant kaydı olarak gerçekleştirilen röportaj sırasında sunucu tarafından ‘Maksadını aşan ifadeler ve ithamlar’ kullanılması üzerine ilgili televizyon yetkililerine söz konusu röportajın yayınlanmaması talebimiz iletilmiştir. Talebimiz üzerine Röportajın yayınlanmamasıyla ilgili tasarrufumuz, söz konusu medya kuruluşunun yayın merkezi olan ülkede hassasiyetle uygulanmakta olan ‘Authorization/Yetkilendirme’ kuralının yerine getirilmesidir” ifadeleri yer aldı.

 

spor bakanı akif çağatay kılıç deutsche welle ankara bakanlık video kayıtları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500