Şarbonlu Gemi Çeşme’de

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İspanya’ya gideceğini belirttiği Panama bandıralı Rahmeh isimli geminin sabah saatlerinde Çeşme’ye geldiği öne sürüldü. Daha önce İstanbul açıklarında bir süre bekleyen gemide şarbon hastalığı taşıyan büyükbaş hayvanların olduğu iddia edilmişti.

Şarbonlu Gemi Çeşme’de
Şarbonlu Gemi Çeşme’de Meltem Yüksel
Bu içerik 1856 kez okundu.

İstanbul açıklarında bir süre bekleyen ve şarbon hastalığı taşıyan büyükbaş hayvanların tutulduğu iddia edilen Panama bandıralı Rahmeh adlı gemi için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın İspanya'ya gideceğini söylemesinin ardından geminin Çeşme'ye gittiği iddia edildi.

İstanbul’da Ahırkapı açıklarında 20 gün kadar bekledikten sonra şarbon hastalığı iddialarıyla gündeme gelen Panama bandıralı M/V Rahmeh adlı gemi 6 Eylül 2018’de Marmara’ya açılmıştı. Hayvan Hakları Federasyonu'nun (HAYTAP) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla geldi.

HAYTAP, “İçinde yüzlerce şarbonlu hayvancağızın olduğu, Rahmeh adlı Panama bandıralı gemi şu an itibarıyla halen İstanbul Ahırkapı açıklarındadır. Telef olan hayvancıkların çoğunun öğütülerek denize atıldığına dair tarafımıza haberler gelmektedir. Mersin, İzmir ve Bandırma üzerinden yüklerini dağıtarak İstanbul ‘a kadar geldiğini tahmin ediyoruz. Şarbon hastalığı göz yumularak yayılmakta, hiçbir yetkili için de soruşturma açılmamaktadır” duyurusunu yaptı.

Bakanlık aynı gün yaptığı açıklamasında haberlerin gerçeği yansıtmadığı, söz konusu olan geminin daha önce hayvan taşımacılığında kullanıldığı 20 Ağustos 2018 tarihinde ise boşaltıldığı ve kokunun hakim olduğu belirtildi. Yayılan koku ve sineklenme gibi rahatsızlıklar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ekipleri tarafından ilaçlama ve temizlik işlemlerinin yapıldığını belirten açıklama sefer talimatının hazırlanmasından sonra Marmara Denizini terk edip İspanya’ya hareket edeceği söylenmişti.

Sözcü’de yer alan habere göre, 6 Eylül'de İstanbul'dan ayrılıp Akdeniz açılan hayvan taşımacılığında kullanılan Rahmeh isimli gemi, Doğu Akdeniz'de dört gün boyunca hiçbir limana yanaşmadan hareket ettikten sonra tekrar Ege'ye dümen kırdı. Sabah saatlerinde Çeşme açıklarında demirleyen geminin tek bir personeli almak için geldiği bildirildi.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Çeşme Şarbon Panama Tarım ve Orman Bakanlığı HAYTAP Büyükbaş İzmir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması