Savcı Bharara’dan Yeni Hamle

Reza Zarrab’ın dosyasını hazırlayan New York Güney Bölge savcısı Preet Bharara, banka sahteciliği, kapa para aklama ve İran’a uygulanan ABD ambargosunu ihlal etme suçlamaları ile tutuklu bulunan İran asıllı işadamı Zarrab’ın ‘reddi hakim’ talebinin geri çevrilmesini istedi.

Savcı Bharara’dan Yeni Hamle
Savcı Bharara’dan Yeni Hamle Yaren Yalçın
Bu içerik 909 kez okundu.

 

Reza Zarrab’ın dosyasını hazırlayan New York Güney Bölge savcısı Preet Bharara, banka sahteciliği, kapa para aklama ve İran’a uygulanan ABD ambargosunu ihlal etme suçlamaları ile tutuklu bulunan İran asıllı işadamı Zarrab’ın ‘reddi hakim’ talebinin geri çevrilmesini istedi.

Zarrab’ın davasına bakan New York Güney Bölgesi yargıcı Richard Berman’ın 2014 yılında Türkiye’de katıldığı ve 15 Temmuz’dan sonra hakkında FETÖ bağlantısı suçlaması bulunan bir avukatlık bürosu tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşma sebebiyle davadan çekilme talebine savcılık cevap verdi.

Savcı Preet Bharara, mahkemeye sunduğu dilekçede, “Yargıç Berman, New York’ta görülen ilk mahkemede, İstanbul’da bir hukuk konferansına katıldığını kendisi söyledi. Zarrab ve savunma ekibi de bunu bildiklerini, bu durumun yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını etkilemeyeceğine inandıklarını dile getirdiler. Aradan 4 ay geçtikten sonra, ‘reddi hakim’ talebinde bulunmanın hiçbir dayanağı yok” ifadeleri yer aldı.

Bharara’nın dilekçesinde ayrıca, Zarrab’ın yargılanmaya başladığı günden bu yana, kefaletle serbest kalmak istediği, bu isteğin geri çevrildiği, davanın düşmesi için dilekçe verdiği fakat bunun da olumsuzlukla sonuçlandığı belirtildi.

 

reza zarrab abd new york preet bharara richard berman 15 temmuz türkiye fetö reddi hakim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500