Savcılar Kurulu İlk Kez Toplandı

Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu yeni üyeleriyle birlikte ilk kez toplandı.

Savcılar Kurulu İlk Kez Toplandı
Savcılar Kurulu İlk Kez Toplandı Ecem Şenol
Bu içerik 741 kez okundu.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulu, yeni üyeleriyle Adalet Bakanı Bozdağ başkanlığında ilk kez toplandı. Toplantıda HSK Başkanvekili, 2 dairenin başkan ve üyelerinin belirleneceği öğrenildi.

TBMM tarafından seçilen 7 üye ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçtiği 4 üyenin yanı sıra Adalet Bakanının başkan, Adalet Bakanlığı Müsteşarının da doğal üye olduğu yeni Hâkimler ve Savcılar Kurulu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığında ilk kez toplandı. Adalet Bakanı Bozdağ'ın başkanlığında yeni üyelerle gerçekleştirilen ilk HSK Genel Kurulunda, iki daireye üyelerin dağılımı yapılacakken, HSK Başkanvekili ve daire başkanlarını da belirleneceği belirtildi.

HSK Başkanı ve Adalet Bakanı Bozdağ başkanlığındaki ilk Genel Kurul toplantısı, gazetecilerin görüntü almasının ardından basına kapalı olarak devam etti. Yüksek Seçim Kurulunun 16 Nisan'daki halk oylamasına ilişkin kesin sonuçları içeren kararının 28 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete ‘de yayımlanmasının ardından anayasa değişikliğinde yer alan yüksek yargıyla ilgili düzenlemeler yürürlüğe girdi.

Anayasa değişikliğiyle, 22 üye ve üç daireden oluşan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yapısı değişirken, düzenlemeyle HSYK'nın adının "Hâkimler ve Savcılar Kurulu" olduğu ve HSK'nın, genel kurul ve iki daire halinde 13 üyeyle çalışması kararlaştırıldı. Değişiklikten önceki düzenlemede olduğu gibi Adalet Bakanı kurulun başkanı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı da kurulun doğal üyesi sayıldı.

Yeni düzenleme gereğince kurulun 7 üyesi TBMM tarafından seçildi. TBMM'nin ilk kez seçtiği HSK üyeleri arasında Yargıtay Genel Sekreteri Yaşar Şimşek, Yargıtay üyeleri Mehmet Âdemoğlu, Alp Arslan, Danıştay Üyesi Cafer Ergen, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin avukatı Hamit Kocabey yer aldı. Halen HSK üyesi olan Yargıtay Üyesi Arslan ise ikinci kez bu göreve seçilmiş oldu. TBMM'nin seçtiği tek kadın üye ise avukat Songül Yazar oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kurul Başkanvekili Mehmet Yılmaz ile üye Halil Koç'u tekrar HSK üyesi seçtiği ve ayrıca Erdoğan’ın Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hüseyin Şahin ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci'yi de HSK üyesi olarak belirlediği öğrenildi. Başbakan Binali Yıldırım ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyelerini dün kabul etti. Çankaya Köşkü'ndeki kabul, basına kapalı gerçekleştirilirken, kabulde, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay da yer aldı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

HSK Savcılar Kurulu Toplantı Genel Kurul TBMM Cumhurbaşkanı Erdoğan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Seçim Başkanvekili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500