Sedat Peker Hakkında Zorla Getirilme Kararı

Mahkeme, Barış İçin Akademisyenleri 'Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız' diye tehdit eden Sedat Peker hakkında zorla getirilme kararı verdi.

Sedat Peker Hakkında Zorla Getirilme Kararı
Sedat Peker Hakkında Zorla Getirilme Kararı Ecem Şenol
Bu içerik 723 kez okundu.

Barış İçin Akademisyenleri tehdit eden suç örgütü lideri Sedat Peker hakkında açılan davanın üçüncü duruşması Kartal'daki Anadolu Adliyesi 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sanık Sedat Peker'in sağlık sorunlarını bahane ederek katılmadığı duruşmada, Peker hakkında suç duyurusunda bulunan akademisyenle ve avukatları hazır bulundu.

Barış İçin Akademisyenler’in 11 Ocak 2016'da kamuoyuyla paylaştığı “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin ardından kendisine ait internet sitesinde 13 Ocak 2016'da imzacı akademisyenleri tehdit eden Sedat Peker, “Sözde Aydınlar Çanlar İlk Önce Sizin İçin Çalacak” başlıklı bir yazı yayımlamıştı. Sedat Peker, “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız” ifadelerini kullanmıştı. Eğitim Sen, Özgürlükçü Hukukçular Derneği Ankara Şubesi ve akademisyenlerin ihbar ve şikâyetleri üzerine Peker hakkında "tehdit" ve "suç işlemeye tahrik" suçlarından toplam 1 yıl 4,5 aydan 11 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Davanın üçüncü duruşmasına barış bildirisi imzacısı akademisyenler Aynur Özuğurlu, Kuvvet İhsan Lordoğlu ve Mehmet Cengiz Erçelik, Peker’den şikâyetçi olduklarını belirterek davaya katılma talebinde bulundu. Akademisyenlerin avukatlarından Meriç Eyüboğlu, Peker’in avukatlarının dosyaya sundukları beyan dilekçesindeki sağlık raporunun usulüne uygun olmadığını belirterek, sanık avukatlarının Peker’in şiddetli bel baş ağrısı şikâyetiyle sağlık raporunu dosyaya sunduğunu, ancak raporda ne hastane ismi ne de kayıt olduğunu belirterek, dolayısıyla usulüne uygun verilmeyen bu raporun geçerli olmadığını dile getirdi.

Eyüboğlu, Peker’in Fatih Altaylı’yı tehdit etmesi sebebiyle yanında bulunan 20 kişiyle dün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde ifade vermeye gittiğini aktardı. Eyüboğlu, bu tutuma anlam veremediklerini, daha önceki celselerde hep ayrı hâkimlerle girdiklerini dile getirdiği açıklamasında, sanığın yargılamanın başından itibaren mazeretlerde bulunduğunu, bu durumun sanığın rızasıyla duruşmaya katılmayacağını gösterdiğini söyleyerek Peker’in aradan geçen celselere rağmen hala ifade vermemiş olmasından kaynaklı olarak zorla getirilme kararı ve yakalama emri çıkarılmasını talep etti. Peker’in ifadesinden sonra ek savunma alınmasını talep edeceklerini de bildiren Eyüboğlu mahkemeden, Peker hakkında zorla getirilme ve yakalama kararı çıktığı takdirde duruşma gününden haberdar edilmelerini de talep etti.

Peker’in avukatlarının mahkemeden akademisyenlerin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları dosyanın dilekçesini talep etmesine de değinen Eyüboğlu, dosyada müvekkillerin şikâyetçi olduğunu bu suçtan zarar gören kişiler olduğunun altını çizerek onlar yargılanıyormuş gibi başka mahkemelerden medet ummanın adil yargılamaya aykırı olduğunu kaydetti.

Peker avukatı Turgay Özdoğan, Peker’in adliyeye gelmekten kaçmadığını belirterek, müştekilerin bir kısmına terör propagandası suçundan dava açıldığını, mahkemece resen araştırma ilkesi gereğince ilgili dosyaların celbini talep ettiklerini dile getirdi. Özdoğan, araştırmanın sadece mahkeme dosyalarında açılmış dava dosyalarına yönelik yapılmasıyla yetinilmeyerek müştekiler hakkında hali hazırda devam eden soruşturma dosyası olup olmadığının incelenmesini talep ettiklerini belirtti.

Akademisyenlerin avukatlarından İlkay Bahçetepe Peker’in avukatının talebi üzerine söz alarak, konu bağlamından uzaklaşıp müvekkiller suçlu gibi algı yaratılmak istendiğini, sanığın tehditten yargılandığını ve müvekkillerin henüz ceza almadıkları bir dosyanın duruşmaya ne katkısı olacağını sordu.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Ali Ağaoğlu'ndan Ampute Milli Takımına Büyük Jest

 

 

Sedat Peker Tehdit Mahkeme Sanık Avukat Sağlık Raporu Zorla Getirilme Karar Açıklama Akademisyen Basış İçin adalet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500