Selvi’den Şok Edici Zarrab İddiası

AKP hükümetine yakınlığı ile bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, ABD istihbaratının Reza Zarrab’ı 2007 yılından beri takip ettiğini, 2010 yılında ise resmi süreç için düğmeye basıldığını iddia etti.

Selvi’den Şok Edici Zarrab İddiası
Selvi’den Şok Edici Zarrab İddiası Meltem Yüksel
Bu içerik 578 kez okundu.

AKP hükümetine yakınlığı ile bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, ABD istihbaratının Reza Zarrab’ı 2007 yılından beri takip ettiğini, 2010 yılında ise resmi süreç için düğmeye basıldığını, CIA'in İstanbul ve Ankara'daki ofislerinin dinleme üssü olarak kullanıldığını iddia ederek, Türkiye'nin önünde iki yol olduğunu söyledi.

ABD’yle anlaşmaya vararak itirafçı olduğu öne sürülen Reza Zarrab’ın 27 Kasım’daki duruşmada anlatacakları merak konusu oldu. Abdulkadir Selvi’nin, ‘Sarraf operasyonunun bilinmeyenleri’ başlıklı köşesinde, Zarrab’ın Türkiye dışındaki mal varlığına sahip olması ve ticari faaliyette bulunma izni karşılığında itirafçı olma pazarlığı yaptığının söylendiğini yazdı.

ABD’nin Zarrab’ı, 2007 tarihinden beri izlemeye aldığını, 2010-2015 tarihleri arasında ise resmi süreç için düğmeye bastığını vurgulayan Selvi, köşesinde şunları yazdı;

“Sarraf'ın Türkiye-İran-Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden para trafiği ve altın ticareti takip edilmiş. Bu takip nasıl yapılmış? Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’nın telefon ve televizyonlar üzerinden yaptığı dinleme ile birlikte mail’leri, yaptığı tüm bankacılık işlemleri ele geçirilmiş. CIA’in İstanbul ve Ankara’daki ofisleri dinleme üssü olarak kullanılmış. İlginç olanı Zarrab’ın başka şahıslar üzerine açılan hesaplardan yaptığı para transferleri de tespit edilmiş. ABD, 2007 yılından bu yana Sarraf adını koyup, Türkiye’den birçok siyasi ve bürokratın nefes alışını dahi takip etmiş. Söz konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğu durumlarda ise Alman istihbaratının da devrede olduğu anlaşılıyor” dedi.

Türkiye’nin Zarrab konusunda takip edeceği yoldan da bahseden Selvi, “İran’ın Sarraf'ı ve Zencani’yi yargılayıp, faturayı eski yönetime keserek elini yıkamasına benzer bir yolu tercih etmedik. Ancak Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın da savunduğu gibi, olayı ambargoyu delen bir işadamı ve onun etrafında dönen bir para ve altın trafiği olarak görüp, seviyesini düşürebiliriz. Ya da diplomaside “kol bükme” olarak isimlendirilen önemli bir kozu karşısına koyup, Zarrab dosyasının rafa kalkmasını sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Marmara Üniversitesi’nde Cemaat Operasyonu

Rıza Zarraf Reza Zarrab İran ABD Dava Türkiye AKP Abdülkadir Selvi Hürriyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500