Sen de Zıkkımın Kökünü Ye!

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündemi değerlendirdi.

Sen de Zıkkımın Kökünü Ye!
Sen de Zıkkımın Kökünü Ye! Yaren Yalçın
Bu içerik 2088 kez okundu.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündemi değerlendirdi.

Filistin’in bağımsızlık günü için göndermede bulunarak “Biz Filistinlilerin de partisiyiz” diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Mavi Marmara davasında kazanılan 20 milyon dolarlık tazminatların saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine verilmediğini ileri sürdü.

Bugün KKTC’nin 33. Kuruluş yıldönümü de olduğunu hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Tüm Kıbrıslıları yürekten kutluyorum. Rahmetli Ecevit akan kana dur dedi ve gereğini yaptı. CHP olarak biz de sürekli sizin yanınızda olacağız. Bugün Ahıska Türklerinin sürgün edilişlerinin yıl dönümü. Ahıska Türklerini unuttuğumuzu sanmasınlar. Oralardan kimse ayrılmak istemezdi. Nerede bir mazlum varsa CHP oradadır.

Bugün aynı zamanda onuruyla mücadele eden Filistin’in bağımsızlık günü. Geçmişte Deniz Gezmiş ve arkadaşları Filistin’e giderek bağımsızlığı için çalışan Filistin halkına destek vermişti. Onların haklarını gerek uluslararası arenada gerek Türkiye’de sonuna kadar savunacağız. Biz aynı zamanda Filistinlilerin de partisiyiz. Mavi Marmara gemisini cesaret edip resmi gönderemediler, kaçak gönderdiler. 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kıyamet koptu, Gazze ablukası kalkmadan İsrail’le barışmayacağız dediler, yeri göğü inlettiler. Aradan kısa bir süre geçti ve bir özür mektubu bile almadan, Gazze ablukası kalkmadan, Türkiye’nin itibarını 20 milyon dolara sattılar. Şimdi merak ediyorum bu 20 milyon dolar, yaşamını yitiren çocukların ailelerine verildi mi?  

Değerli arkadaşlarım devleti yönetmek her şeyden önce bilgi, ahlak, hukuk ve hukukun üstünlüğüne inanç gerektirir. Parlamnetoya bir kanun geldi, rektör seçimi kaldırılıyordu. İtiraz edildi, AKP bunu geri çekti. Kanun Hükmünde Kararname ile bu düzenlemeyi yaptılar. TBMM Başkanı’na şunu sormak istiyorum; Neden itiraz etmiyorsunuz? Sizin öncelikli göreviniz parlamentonun saygınlığını korumak. Geleceğini iki kişinin dudağı arasında arayanlar, aklını kiraya verenler TBMM Başkanlığı yapamazlar.

Saray’ın danışmanı ‘Dolar’ın yükselmesi Türkiye’nin gücünü gösterir’ diyor. Bu kadar insanın aklıyla dalga geçen olmadı. Bunlar kendi ceplerini düşünüyor. Çiftçinin, sanayicinin sorunu var bunları getirin destek verelim diyoruz, bunlar ‘Türkiye’de başkanlık olacak’ diyorlar. Başkanlık rejim tartışmasıdır. Bunlar Cumhuriyeti diktaya dönüştürmek istiyorlar.

Bir Genel Başkan Yardımcısı çıkıp açıklama yapıyor; ‘Biz saftık onların hain olduğunu bilmiyorduk. Kılıçdaoğlu biliyordu o yargılansın” diyor. Sevgili Yasin Aktay, 2008 yılında önünüze bir rapor konuldu. ‘Amma da büyüttünüz’ denildi. Herkes tarafından kandırılan adam Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetebilir mi? Her önüne gelen sizi kandırdı, artık yetmedi mi? Şu akla bakın; Siz kandırılacaksınız, biz yargılanacağız!

Onların yandaş gazetesi “CHP’den Gülen’i bitirin önergesi” manşeti atıyor. Sonra başka bir manşet daha atıyorlar “Saftık, kandırıldık”, “Gülen’i AKP kurtardı” diyorlar. Saf değildiniz, size şimdi başka bir diyeceğim fakat burada söylenmez.

Ülkeyi kim bu hale getirdiyse onların yargılanması gerekir. Mazluma ‘Ağacın kökünü yesinler’ diyorlar. Böyle bir durumda size de ‘Zıkkımın kökünü yiyin’ derler. Ben kim mağdursa ona gider ve sahip çıkarım."

chp kemal kılıçdaroğlu akp rektörlük seçimleri mavi marmara kktc tbmm fethullah gülen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500