Şimon Peres Hayatını Kaybetti

İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres hayatını kaybetti.

Şimon Peres Hayatını Kaybetti
Şimon Peres Hayatını Kaybetti Yaren Yalçın
Bu içerik 706 kez okundu.

İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres hayatını kaybetti.

13 Eylül’de felç geçirmesi sebebiyle Tel Aviv’deki Tel Hoshemer Hastanesine kaldırılan Şimon Peres, solunum cihazına bağlı olarak uyutuluyordu. İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan resmi açıklamada; Basın Ofisinin, eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Peres’in yasını tuttuğu, Peres’in devletin kuruluşundan bu yana önemli bir kişilik olduğu belirtildi.

93 yaşında hayatını kaybeden Peres, 66 yıllık siyaset hayatında 3 kez başbakanlık yapmış, 2007-2014 yılları arasında İsrail’in Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmüştü.

İsrail’in nükleer programının baş mimarı olan Şimon Peres, 1994 yılında Dışişleri Bakanı olduğu dönemde İzak Rabin ve Yaser Arafat ile birlikte, Filistin’le Oslo Barış anlaşması girişimiyle Nobel Barış Ödülü kazanmıştı.

Türkiye, Şimon Peres’i, Davos Zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaşanan ‘One Minute’ gerginliğiyle tanıyor. 2009 yılında İsviçre’nin Davos şehrinde organize edilen Dünya Ekonomik Forumunda dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, Peres’in Gazze operasyonlarını haklı gösterir savunmalarına tepki göstermişti.

Erdoğan, One Minute diyerek araya girmiş, siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz, plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü çok iyi biliyorum diyerek salondan ayrılmıştı.

Bu konuda yıllarca sessizliğini koruyan Peres, 7 yıl sonra o kriz sorulduğunda, geçmişe takılı yaşayamazsınız; Geçmiş ölüdür ve değiştiremezsiniz, o nedenle unutun, zamanınızı ve enerjinizi gelecek için planlamaya harcayın yorumunda bulunmuştu.

şimon peres israil israil eski cumhurbaşkanı davos one minute erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500