Sırrı Süreyya Önder Siyaseti Bırakıyor

HDP Ankara Milletvekili ve sinemacı, yazar Sırrı Süreyya Önder, siyaseti bırakacağını açıkladı. Konusu politik olan 4 senaryosu olduğunu belirten Önder, vekillik düzeyindeki siyaset biter bitmez sinemaya doludizgin gireceğini duyurdu.

Sırrı Süreyya Önder Siyaseti Bırakıyor
Sırrı Süreyya Önder Siyaseti Bırakıyor Başak Tatar
Bu içerik 679 kez okundu.

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'e konuşan HDP Ankara Milletvekili ve sinemacı, yazar Sırrı Süreyya Önder, önemli açıklamalarda bulundu. 

Aslında siyasetin bir meşgale olmadığını belirten Önder, daha önceki röportajlarda derdini tam anlatamadığını; siyasetin kendileri açısından ne bir meslek ne bir meşgale olmadığını söyledi. Bu bağlamda hak arama ve demokratikleşme süreçlerinde önemli basamaklardan birisi olarak tanımlayan HDP’li vekil onun için siyasetten yorulmak, hak aramaktan yorulmak ya da demokrasi mücadelesinden yorulmak anlamına gelir ki bunun da kendilerinden uzak olduğunu ifade etti fakat vekillik anlamındaki siyasetin de, siyasetin tek aracı olmadığını; elbette sanatla ve emekle de yapıldığını dile getirdi.

Önder, hayatın her alanında politik mücadele verildiğini belirtip sinemanın kendisinin de çok özlediği bir alan olduğunu fakat zaman ve yoğunlaşma isteyen bir şey olduğunu kaydetti. “Siyasetten çalmak gerekiyor bu da çok ahlaki değil; o yüzden vekillik düzeyindeki siyaset biter bitmez sinemaya doludizgin gireceğim” açıklamasını yapan Önder, zaten ‘siyaseti sinemada devam ettirecek’ diye bir yaklaşımı olduğundan bahsetti. “Onu herkes siyaseti bırakacağım şeklinde anladı. Şu an sinemada bağımsızı derdi olan üretimler yapan az sayıda arkadaşımız var fakat büyük bir genç sinemacı kuşağı var. Bence devletten gelecek katkılar ve sektör kaygıları bir kenara itilip özgür sinemacılar bir imece ile üretimlerini gerçekleştirebilirler” şeklinde konuştu.

Artık salonlara ve salonlardan oluşan tekelleri, üretimlerin halkla buluşmasının tek alanıymış gibi görülmesine son verilmesi gerektiğini aktaran Önder, artık çeşitli sosyal medya kanallarından kendi üretimlerinin geniş kitlelere ulaştırabilme şansına sahip olunduğu yorumunda bulundu. Bunun da büyük ölçüde imece ve dayanışma ile olacağını; bu şekilde kendisini engellenmiş ve sınırlandırılmış hisseden sinemacıların, bir araya gelip böylesi bir dayanışma ve halkla buluşma kanallarının örgütlenmesi gerektiğini söyledi.

Konusu politik olan, 4 tane çok küçük revizyonlara ihtiyacı olan senaryolarından bahseden siyasetçi, filme çekilmeyi bekledikleri bilgisini paylaştı. “Bunları vekillik aşaması geride kalınca, çünkü vekillik önemli temsiliyet, buranın zamanından çalmak sizi seçenlere bir haksızlık, etik olarak da doğru değil; dolayısıyla sinemaya geçer geçmez üretimimi gerçekleştirmek istiyorum. Bir de genç sinemacı arkadaşlarla böyle bir imeceyi yükseltmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Kuruyan Düden Şelalesi'ne Çözüm: Devridaimle Su Basmak!

 

sırrı süreyya önder hdp milletvekili açıklama sinema siyaset
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500