Skandal Kapağa Türkiye'den Yanıt

Alman dergisi, Der Spiegel türkiye sayısı çıkarmış, Türkiye'yi "özgürlüğünü yitiren ülke" olarak tanımlamıştı. Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki gecikmedi.

Skandal Kapağa Türkiye'den Yanıt
Skandal Kapağa Türkiye'den Yanıt Tuğba Önkibar
Bu içerik 647 kez okundu.

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç yaptığı açıklamada, Alman Der Spiegel dergisinin 13 Eylül'de çıkan Türkiye özel sayısının kapak görselinin ve başlığının tahrik edici unsurlar içerdiğini ve İslamiyet hakkında negatif algı yaratacak şekilde hazırlandığını vurgulayarak, "Kapakta, 'Bir Ülke Özgürlüğünü Yitiriyor' alt-başlığına yer verilmesi, 15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün hain darbe girişimi esnasında, Türk halkının yaşamı uğruna kahramanca sergilediği demokrasi, özgürlük ve hukuk mücadelesini görmezden gelerek maksatlı bir biçimde çarpıtma gayretini açıkça ortaya koymaktadır. Halkın desteğini alarak demokrasiyle seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanımızı farklı tanımlarla karalamaya yönelik gayretleri de esefle kınıyoruz" dedi.

Alman basınında Der Spiegel dergisinin, kapağında Türkiye'yi "özgürlüğünü kaybeden bir ülke" şeklinde yansıtmış ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı ve Güneydoğu'da yaşananları kastederek "diktatörün kendi halkıyla savaştığını" yazmıştı.

der spiegel fetö türkiye almanya dışişleri bakanlığı gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500