Soçi’de Üçlü Zirve Başladı

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen üçlü zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi. İkili görüşmeye daha sonra Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’de dahil oldu.

Soçi’de Üçlü Zirve Başladı
Soçi’de Üçlü Zirve Başladı Meltem Yüksel
Bu içerik 674 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, Soçi’de Sanatoryum Rus’taki görüşmesi saat 15.50’de başladı. Suriye’deki savaşın sona ermesi ve bir çözüme ulaşılması için düzenlenen görüşmeye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil oldu.

Erdoğan, Putin ve Ruhani’ye Suriye’yi IŞİD terör örgütüne teslim etmedikleri için teşekkürlerini sundu. Putin ise kalıcı barış sağlanması için tüm çevrelerin katkı sağlaması gerektiğini ifade etti. Erdoğan, “Bugün kritik kararlar alacağımızı düşünüyoruz” dedi. Putin, “Suriye’de BM kararına uygun olarak etnik uzlaşı sağlanmalı” dedi.

Putin, çatışmasızlık bölgesinin oluşturulması ve bölgedeki gerilimi azaltmada özel rolleri olan Ruhani ve Erdoğan’a teşekkür etti. Putin, yeni bir sürece girdiklerini bunun da Suriye’deki siyasi uzlaşmanın başlaması demek olduğunu söyledi. Putin, Suriye’deki bütün grupların dinlenmesi gerektiğini de dile getirdi ve konuşmasına şu şekilde devam etti: Türkiye ve İran Cumhurbaşkanları Suriye’de çatışmasızlık bölgelerinin kurulması ve çatışmaların durmasında “özel bir rol” oynadı. Şimdi Suriye’de siyasi çözümün başlamasını mümkün kılacak “yeni bir aşamaya” geldik. Suriye’deki siyasi çözüm Cenevre süreci kapsamında sona erecek. Erdoğan ve Ruhani’ye “Suriye Diyalog Forumu’nun” parametrelerini tartışmayı önerdim. Suriye’de barışçıl çözüm için Suriye hükümeti dahil sürecin tüm katılımcılarının taviz ve uzlaşılarına ihtiyaç var.”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, Suriye krizine yabancı müdahaleleri sona ermesi gerektiğini ve Suriye’deki yabancı askeri varlığı ancak Suriye hükümetinin davetiyle olursa kabul edilebilir olduğunu söyledi. Ruhani; “Suriye’de siyasi çözüm için zemin hazır. Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye barış sürecinde yakın işbirliği içinde olmasından memnuniyet duyuyorum. Suriye’de terörizmi tamamen bitirmeye ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Bharara: Türkiye Dışişleri Bakanı Bir Yalancı

Rusya İran Türkiye Soçi Suriye IŞİD Hasan Ruhani Vladimir Putin Recep Tayyip Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500