Soma Davasında Flaş Karar!

13 Mayıs 2014'te Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenciden Erkan Doğdu'nun kardeşlerinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na açtıkları davada karar verildi.

Soma Davasında Flaş Karar!
Soma Davasında Flaş Karar! Tuğba Önkibar
Bu içerik 587 kez okundu.

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma'da yaşanan 301 madencinin hayatını kaybettiği faciadan sonra başlatılan adli soruşturmada, 46 sanığa ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’, Olası kastla öldürme’,‘Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçlarından 301 defa 2 yıldan 25 yıla hapis cezası talebiyle dava açıldı. 46 sanığın yargılanma süreci devam ederken, yakınlarını kaybeden vatandaşlar ise çeşitli tazminat davaları açtı.


KARDEŞLERİ TAZMİNAT İSTEDİ

Faciada yaşamını yitiren Erkan Doğdu’nun kardeşleri Bülent, Serkan, Burhan Doğdu da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na karşı tazminat davası açtı. Doğdu ailesi adına mahkemeye başvuru yapan Avukat Cihan Türsen verdiği dilekçede “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2014 Mart ayında yaptığı denetimin sonuçlarının hala açıklanmadığını, Park Teknik A.Ş.'nin işin deviri esnasında maden ocağında gerçekleşen yangınlardan ötürü üretim yapılamadığı bilgisi verildiği halde, işin Soma A.Ş.’ye devredildiği ve Bakanlığın bahsedilen duruma göz yumduğunu” öne sürüp toplamda 375 bin TL tazminat talebinde bulundu.


BAKANLIKLAR DAVANIN REDDİNİ TALEP ETTİ

Davanın yürütüldüğü Manisa 2’nci İdare Mahkemesi’ne yanıtlarını ileten bakanlık avukatları iddiaları geri çevirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın verdiği cevapta, davaya konu edilen patlama vakasında bakanlığın kusurunun bulunmadığı, yalnızca iş güvenliği ve sağlığını temin edecek önlemlerin uygulanışını seyretmekle yükümlü olan bakanlığın bir kusur ya da ihmali bulunmadığı iddia edildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın verdiği yanıtta ise, bakanlığın mevzuatın kendisine verdiği yetki çerçevesinde sahada gereken denetimleri gerçekleştirdiği, bunun 4 Nisan 2014'teki raporda ayrıntılı bir biçimde açıklandığı, söz konusu durumda idarenin zarar doğuracak bir eylem ya da kusuru olmadığı vurgulanarak, davanın reddi talep edildi.

HER KARDEŞE 100 BİN LİRA TAZMİNAT

Mahkeme, kazada sorumlu olduğunu belirttiği Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın, kurban Bülent Doğdu’nun davacı üç kardeşine toplamda 300 bin TL tazminat ödemesine karar verdi. Üç kardeşin istediği tutarın 75 bin TL’lik kısmını ise reddetti. Kararda şöyle denildi:

“Davacıların kardeşiyle beraber 300 kişinin daha yaşamını yitirdiği maden faciasının, ihmaller zinciri sonucunda gerçekleştiği, maden ocağı gibi tehlikeli bir hizmetin özel hukuk hükümleri gereğince faaliyet yapan bir şirkete deviri esnasında, diğer hizmet alanlarında gösterilen titizliğin çok daha fazlası bir özen gösterilmesi şartken birçok unsurun göz ardı edilmesi, yer altında görev yapan maden işçilerinin olağanüstü vakalarda yaşamalarını sağlamak adına önlemlerin alınmamış olması, içerdeki işçilerin, maden içerisinde yangının başlamasından yaşamlarını yitirdikleri ana dek geçirdikleri yaşama tutunma mücadelesi sonucunda hayatlarını kaybetmeleri, yakınlarının yaşadığı üzüntü ve acıya karşılık olarak manevi tazminat hükmü verilmesi gerektiği sonucuna varılmaktadır.”

Kararın sonuç bölümünde ise şu ifadelere yer verildi: “Yaşanan kazanın TC tarihinin en fazla can kaybıyla sonuçlanan iş kazası olması, 1983 yılından itibaren toplamda 647 kişinin yaşamını yitirdiği maden kazalarında ölenlerin 301’inin bahsedilen kazada hayatını kaybetmesi, sadece davacılar değil toplum nezdinde yarattığı üzüntü, gerek kazanın gerçekleşmesinde davacıların kardeşinin, gerekse hayatını kaybeden diğer maden çalışanlarının hiçbir kusuru olmaması, bilakis gaz maskelerinin dahi çalışmaması nedeniyle adeta birbirlerinin ölümlerini izleyrek can vermeleri sebebiyle, istenilen 125’er bin TL'lik manevi tazminatın her bir kardeşe  100’er bin TL’sinin kabul edilerek toplam 300 bin TL ödenmesi gerektiği hükmüne varılmaktadır.”

ÇOK ÖNEMLİ EMSAL BİR KARAR

Aile avukatı Cihan Türsen, verilen kararın bakanlıklar nezdinde önemli bir emsal karar olduğunu belirtti. Avukat Türsen şunları ekledi: “Türkiye’de vatandaş haklarını ve kamu yararını sağlama amacıyla mühim bir karar verildi. İdare ve idarecilerin sahip olduğu sorumluluklar açısından belki de bir ilk. Facia mağdurlarının birçoğu işleten şirketi hedef alan davalar açtılar. Fakat Türkiye’de madenlerle ilgili yetki ve sorumluluğun tümü, Enerji Bakanlığı’nda. Biz davamızı direkt olarak bakanlıklar aleyhine yönelttik. Ve gerekçe olarak da alakalı bakanlıkların kuruluş yasalarını, sunduk. Bakanlıklar veya bakanlıklara bağlı kuruluşlar, sorumluluklarını tam  yerine getirdiklerinde benzer facialara neredeyse hiç rastlanılamaz.”

soma maden facia tazminat dava manisa gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500