'Son Dakika' Yasak Değil

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı İlhan Yerlikaya, yayın yasağı getirilen olaylara ilişkin haberlerde 'son dakika, sıcak haber' gibi yazıların yasaklandığına dair haberler hakkında açıklamalarda bulundu.

'Son Dakika' Yasak Değil
'Son Dakika' Yasak Değil Tuğba Önkibar
Bu içerik 652 kez okundu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı İlhan Yerlikaya, yayın yasağı getirilen olaylara ilişkin haberlerde 'son dakika, sıcak haber' gibi yazıların yasaklandığına dair haberlere ilişkin, 'Son dakika yasak değil. Olayı 'Son dakika'  diye verirsiniz. Bir saat, iki saat, beş saat hatta iki gün 'son dakika' şeklinde veriyorlar. Sürekli farklı görüntülerle de gösterilince sanki yeni bir haber gibi görülüyor. Yani biz buna karşıyız' dedi.

RTÜK Başkanı Yerlikaya yaptığı açıklamada, olağanüstü hal çerçevesinde yayınlanan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye ilişkin yayıncılara ilişkin bir bilgilendirme toplantısı yaptıklarını belirtti. Yerlikaya, bu KHK'ya göre, mahkemeye ya da başbakanlığa getirilen yayın yasağı ve kısıtlamalarına aykırı yayın yapılması durumunda, medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarının programlarının bir gün, bir yıl içinde aykırılığın yenilenmesi halinde 5 güne kadar, ikinci kez tekrarı durumunda ise 15 gün süreyle yayınlarının durdurulacağını, üçüncü kez tekrar halinde ise yayın lisansının iptal edilebileceğini açıkladı.

Medyanın yayıncılık sorumluğu ve bilinci kapsamında "teröre hizmet etmeden yayın yapması" gerektiğini belirten Yerlikaya, fakat medyanın haber atlamamak amacıyla yarış yapar gibi program yaptığını ve sınırı aştığını dile getirdi. Başkan Yerlikaya, 'Bu sınırı aşmak sonuç olarak milli güvenliğe zarar veriyor. Bu çok mühim, sıradan bir şey değil. Reyting kaygısıyla gözden kaçırılacak bir detay değil. O husustan, hassas bir konu. Yayıncılarımızla beraber bu tür bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyoruz. Yayıncılar bu toplantıyı kendileri talep etti. Yeni KHK çıktı, müeyyideler de çok ağır, nasıl yapacaksınız bilgi verin' şeklinde konuştu.

Yerlikaya, yapılan toplantıya kendisinin ve üst kuruldakilerin 'baskı yapıldığı' fikri oluşmasın diye katılmadığını, bilgilendirmeyi hukuk müşaviri ve hukukçu olan başkan yardımcılarının yaptığını belirterek, 'Toplantı bir bilgilendirme toplantısıydı. Asla sansür değildir. Fakat bu konu çok hassastır. KHK da bunun göstergelerinden biridir' ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, 'Eylemi gerçekleştirmiş arkasından yayın yoluyla eğer biz bunu bir gün iki gün, sürekli gündemde tutarsak terörün aleyhine konuşsak da lehine oluyor. Çünkü burada terörün amacı zaten gündem oluşturmak, kaos yaratmak ve toplumu endişeye sürüklemek. Siz iki gün, 'son dakika' diye bunu anlatırsanız tam da terörün amacına hizmet etmiş oluyorsunuz.' değerlendirmesinde bulundu.

Bu konuda vatandaşlardan da sürekli telefon ve mail aldıklarını anlatan Yerlikaya, sürekli ekranda 'son dakika' yazısını fark eden yaşlıların tedirgin olduğunu ve kendilerine telefon ederek, 'Ben kalp hastasıyım, kalp krizinden gideceğim ne olur öyle yapmasınlar' dediklerini belirtti.

Yerlikaya, sözlerine şöyle devam etti.

'Adeta teröre oksijen pompalamak gibi. 'Son dakika' yasak değil. 'Son dakika' diye olayı verebilirsiniz. Ondan sonra bunu, bir saat, iki saat, beş saat hatta iki gün 'son dakika' manşetiyle veriyorlar. 'Son dakika' diye bir gün önce yaşanmış haberi veriyorlar. Sürekli değişik görüntülerle de olunca da sanki yeni bir haber sanılıyor. Dolayısıyla biz buna karşıyız. Yani ilk yaşandığında geriden görüntüyle 'son dakika' başlığıyla verdin, ondan sonra çık, yayın akışını değiştirme.'

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Kılıçdaroğlu 'Telefoncu Vekil'in İstifasını İstedi

Son Dakika RTÜK İlhan Yerlikaya Haber Ajanslar Medya Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500