'Sonumuz Nekropolis Gibi Olur'

1999 depreminin ardından İstanbul'daki toplanma alanlarından geriye yalnızca 77 yer kaldı. Çoğu toplanma alanı yerine AVM yapıldı.

'Sonumuz Nekropolis Gibi Olur'
'Sonumuz Nekropolis Gibi Olur' Tuğba Önkibar
Bu içerik 578 kez okundu.

1999 depreminin ardından İstanbul'daki toplanma alanlarından geriye yalnızca 77 yer kaldı. Çoğu toplanma alanı yerine AVM yapıldı.

Yalnızca 77 tane toplanma alanı kaldığını öne süren İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna, çocuk parkları, okul bahçeleri, cami avluları gibi alanların toplanma alanı olmadığını, toplanma alanlarının yerleşim birimlerinin uzağında olması gerektiğini ifade etti.

1999-2003 arasında belirlenen toplanma alanlarından imara açılanlar arasında, Torun Center’ın yükseldiği Ali Sami Yen Stadı, Taş Yapı’nın gökdelenlerinin yer aldığı Kadıköy Meteoroloji binası ve alanı, Zorlu AVM’nin yer aldığı Zincirlikuyu’daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arazisi, Akasya AVM’nin yer aldığı Acıbadem’deki eski Otosan Fabrikası arazisi, Zeytinburnu’ndaki 16.9 kulelerinin yer aldığı arazi, Bakırköy’deki Marmara ve İstanbul Forum AVM’nin bulunduğu alan da var.

SONUMUZ NEKROPOLİS OLUR

Uluslararası Mimarlık Akademisi Bölge Başkanı, Yüksek Mimar ve Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, 1950’lerden sonra başlayan kente göç furyasıyla İstanbul nüfusunun logaritmik olarak arttığını, çarpık ve çürük yapılaşmanın şehri kuşattığını ifade etti. Her boş alana imar izni veren idarelerin İstanbul’u katlettiğini söyleyen kentbilimci, “Eğer beklenen deprem olursa sonumuz ‘Nekropolis’ gibi olur. Yani ‘ölüler şehri’ demek maalesef...” şeklinde konuştu.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

DEAŞ'ın Avrupa Canisi İstanbul'da Yakalandı

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500