Soykırım İddialarını İnkar 'Suç'

Ermeni soykırımı iddialarını inkâr edenlerin cezalandırılmasına ilişkin yasa tasarısı Fransız Senatosu'nda kabul edildi.

Soykırım İddialarını İnkar 'Suç'
Soykırım İddialarını İnkar 'Suç' Tuğba Önkibar
Bu içerik 1388 kez okundu.

Ermeni soykırımı iddialarını inkâr edenlerin cezalandırılmasına ilişkin yasa tasarısı Fransız Senatosu'nda kabul edildi. 146 senato üyesi tasarıya hayır oyu kullanırken 156 üye ise evet dedi.

Ermeni lobisinin 2006'da soykırım iddialarını inkâr edenlerin cezalandırılması için verdikleri siyasi mücadele Fransa'da François Hollande döneminde amacına ulaşmış oldu. Komisyonda 156 oyla kabul edilen tasarının tekrar meclise gönderilerek 3 hafta sonra yasallaşacak.

Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Larcher'e ait resmi konuttaki akşam yemeğinde bir araya gelmişlerdi. Yapılan oylamada Senato Başkanı Larcher çekimser oy kullandı.

Nicolas Sarkozy’nin döneminde Fransa'da onaylanan inkar tasarısını Anayasa Konseyi, ifade özgürlüğünü sınırlandırdığı gerekçesiyle kaldırmıştı.

Tasarının tekrar Anayasa Konseyi’ne taşınması amacıyla Senato ya da Meclis Başkanı’nın itirazı veya en az 60 senato üyesinin imzası gerekiyor.

Bu konuda herhangi bir vatandaş inkardan ötürü bir yıl hapis ve 40 bin Euro ceza alırsa Anayasa Mahkemesi’ne dava açabilecek ve bu konuda yasaya karşı hareket edenlerin senatörler olduğunu belirterek cezanın iptalini isteyecek.

ermeni soykırımı iddia senato fransa ermenistan ermeni lobisi sarkozy
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500