Sözcü Kalın: 'Gerekirse Afrin'e Gireceğiz'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, YPG'nin denetimindeki Afrin'e olası bir operasyonla ilgili olarak, gerekirse Afrin’e girilebileceğini söyledi.

Sözcü Kalın: 'Gerekirse Afrin'e Gireceğiz'
Sözcü Kalın: 'Gerekirse Afrin'e Gireceğiz' Ecem Şenol
Bu içerik 878 kez okundu.

Türkiye'nin kendi güvenliği için askeri operasyondan çekinmeyeceğini ifade eden Kalın, Türkiye’nin kendi güvenliği için gerekli gördüğü yer ve zamanda müdahaleyi yapacağını dile getirdi. Sözcü Kalın, gündeme ilişkin açıklamalarında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İran ziyaretiyle ilgili, ekonomi ve ticaret konularında kapsamlı görüşmeler yapıldığını ve İran’ın, kültürel konularda da Türkiye ile ortak çalışmalar yapmak istediğini ifade etti. Kalın, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda İran ile hemfikir olduklarını belirtti.

Sözcü Kalın, kamu bankalarının İran bankalarıyla anlaşmalar yapacağını da bildirdi. ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli bir yerel çalışanın 'casusluk' iddiasıyla tutuklanmasına da değinen Kalın, her ülkenin uluslararası ilişkilerinde kendi çıkarlarını gözeteceğini, tutuklanan ABD konsolosluğu çalışanının FETÖ sanığı Adil Öksüz'le çok yoğun temasının saptandığını ve yargının konuyu takip ettiğini belirtti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yüzde 93 'evet' sonucu çıkan bağımsızlık referandumunun Irak'ı bölmek amacı taşıdığını söyleyen Kalın, gerekli uyarıları yaptıklarını ve geri adım atılırsa olumlu yaklaşılacağını söyledi.

Sözcü Kalın, İdlib'deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili olarak da Suriye’nin bölgenin nasıl uygulanacağına dair çerçevenin Rusya ve İran ile yapılan görüşmelerle belirlendiğini, hava saldırılarının durduğunu ve bunun böyle kalması için yoğun çaba sarf edildiğini aktardı.

Avrupa'yı da eleştiren Kalın, terör örgütünün en çok propaganda yaptığı, eleman devşirdiği yerin Avrupa olduğunu, Türkiye’nin, milli güvenliğini tehdit eden konularla ilgili tedbir alınca suçlandığımı ifade ettikten sonra, Avrupa’nın, Türkiye ve Erdoğan karşıtlığının onlara bir fayda sağlamadığını gördüğünü ve Avrupa’nın, Türk vatandaşlarının demokratik tercihlerine saygı duymak zorunda olduğunun altını çizdi.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

8 Milyon Aracın Maliyeti Hazineden Ödenecek

 

 

İbrahim Kalın Cumhurbaşkanı Sözcüsü Açıklama Gündem İran Ziyaret Türkiye Afrin İhtimal ABD Avrupa Adil Öksüz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500