Stephen Hawking'den Dünya'nın Felaket Senaryosu

Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesini Paris İklim Anlaşması'ndan çıkarmasının Dünya'yı büyük bir tehlikenin eşiğine getirdiğini ifade etti.

Stephen Hawking'den Dünya'nın Felaket Senaryosu
Stephen Hawking'den Dünya'nın Felaket Senaryosu Ecem Şenol
Bu içerik 5020 kez okundu.

BBC’ye konuşan Prof. Hawking, Küresel ısınmanın geri döndürülemeyeceği son noktaya çok yaklaşıldığını ve Trump’ın hamlesinin, Dünya’yı 250 derecelik ve sülfirik asit yağmurlarının yaşandığı Venüs haline gelmenin eşiğine getirebileceğini aktardı. Küresel ısınmanın karşı karşıya kalınan en büyük tehditlerden biri olduğuna dikkat çeken 75 yaşındaki bilim adamı, şimdi harekete geçilirse, önlenebileceğini ve iklim değişikliğinin belirtilerini inkâr ederek ve Paris İklim Anlaşması’ndan çıkarak Donald Trump’ın, güzel gezegenimize kaçınılamaz çevresel zararlar verebileceğini aktardı. Hawking kendimiz için, çocuklarımız için doğal yaşamı tehlikeye sokabileceğinin de altını çizdi.

Çevresel sorunların ve insani çatışmalarının çözülüp çözülmeyeceğine yönelik görüşü sorulan Hawking, Dünya’daki günlerimizin sayılı olduğunu ifade ederek, karamsar bir konuşma yaptı. Evrimin insan genomununa açgözlülük ve saldırganlığı yerleştirmesinden korktuğunu belirten Hawking, çatışmanın azalacağına dair belirti olmadığınıve askerileştirilmiş teknolojinin ve kitle imha silahlarının gelişiminin bu felakete yol açabileceğini, insan ırkının kurtuluşu için en büyük umudun, uzaydaki bağımsız koloniler olabileceğini dile getirdi.

Geleceğe bırakacağı mirasa ilişkin bir soru üzerine ise Hawking, 75 yaşına ulaşabileceğini hiç beklemediğini, yani mirasına ilişkin düşünebildiği için çok şanslı olduğunu ve en büyük başarısının kara deliklerin tamamen siyah olmadığı konusunun olacağını sandığını belirtti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Udoh'un Ak Saray Şaşkınlığı

Stephen Hawking Açıklama Gelecek Teknoloji Kara Delik ezegen Arayış Ünlü Fizikçi Doğa Dünya Görüş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500