Sümeyye Erdoğan'ın KADEM'inden Açıklama

Sümeyye Erdoğan'ın Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği, AK Parti'nin "cinsel istismar" suçuna ilişkin sunduğu önergeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sümeyye Erdoğan'ın KADEM'inden Açıklama
Sümeyye Erdoğan'ın KADEM'inden Açıklama Tuğba Önkibar
Bu içerik 1823 kez okundu.

Sümeyye Erdoğan'ın Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği, AK Parti'nin "cinsel istismar" suçuna ilişkin sunduğu önergeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

KADEM tarafından yapılan yazılı açıklamada, TBMM’de temsil edilen AKP, CHP, HDP ve MHP'li vekillerle oluşturulan, "Aile Bütünlüğünü Araştırma Komisyonu" tarafından farklı konularda çeşitli çevrelerle çok sayıda toplantı yapıldığı hatırlatıldı.

KADEM tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Düzenlenme aşamasında olan tasarıda; 'fail' tanımının tam olarak anlaşılır ve kamu vicdanını rahatlatacak düzeyde yapılmamış olması ciddi eksikliklerden biridir. Keza tasarının şu anki haliyle yasalaşması söz konusu olduğunda cinsel istismar suçunu işleyenlerin, nüfuz, güç vb. imkanlar sayesinde mağduru ve çevresini nüfuzu altına alması ve mağdur ile evlenme yoluna gitmesi durumunda beraatinin önü açılacaktır. Diğer yandan mağdurun ise baskı altında kalarak erken yaşta zoraki bir evlilik yapması ve bu evliliği devam ettirmeye mecbur kalması kuvvetle muhtemeldir. Yine bu tasarı ile birlikte suçun azmettiricileri ya da suça yardım edenler hakkında görülecek davaların beraat ile sonuçlanacak olması ve yasanın yürürlük süresinin netleştirilmemiş olması da tasarının sakıncalarındandır.

Önergenin en mühim çıkmazlarından biri tehdit, cebir ve iradeyi etkileyen unsurların tespit edilmesinin son derece zor olduğudur. Kaldı ki tehdit ve cebir olmasa dahi çocuk yaşta bir kız çocuğunun 'kendi iradesi' nasıl belirlenecektir? Bu konunun da ayrı bir şekilde değerlendirilmesi şarttır.

Yukarıda da söz konusu olan maddeler gereği; resmiyet kazanmamış beraberliklerin yarattığı mağduriyetlerin giderilmesi noktasında, Ceza İnfaz Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve sair mevzuat referansıyla yeni düzenlemeler yapılabilir. Bu hususta Kadın ve Demokrasi Derneği ve konu üzerinde çalışmalar yapan uzman hukukçularımızla hazırladığımız detaylı raporu yetkililere sunarak, yeni bir düzenleme için takipçi olacağımızı, konuya dair destek ve iş birliğine hazır olduğumuzu belirtmek isteriz."

 

kadem cinsel istismar önergesi kadın ve demokrasi çocuk gelinler tecavüz gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500