Sur'da Şimdi de 'Yas Evi' Yıkıldı

Sur’un Alipaşa Mahallesi’nde halkın kendi imkânlarıyla açtığı ‘Yas Evi’ de kentsel dönüşüm kapsamında alınan kararla yıkıldı.

Sur'da Şimdi de 'Yas Evi' Yıkıldı
Sur'da Şimdi de 'Yas Evi' Yıkıldı Ecem Şenol
Bu içerik 794 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında Mayıs ayında başlatılan yıkım devam ederken, yıkımın hedefindeki Alipaşa ve Lalebey mahallelerindeki polis bariyerleriyle yapılan ablukanın da sürdüğü, yıkım kararı alınan evlerin zorla boşaltılmaya çalışıldığı aktarıldı.

Bugün ise Surluların kendi imkânlarıyla yaptığı Alipaşa Mahallesi’ndeki ‘Yas Evi’, iş makineleriyle yıkıldı. Yıkım sırasında çevrede yoğun önlemler alan polisler kimseyi bölgeye yaklaştırmadı. Mahallede görüntü almaya çalışan gazeteciler de barikatın ardına çıkarılarak görüntü almaları engellendi.

Dün sabah saatlerinde yıkım kararı olduğu gerekçesiyle ‘Yas Evi’ne gelen kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bina içindeki eşyaları kamyonlara yüklemişti. Duruma mahalleli ve Sur’un Yıkımına Hayır Platformu üyeleri tepki göstermişti. ‘Yas Evi’ni kendi imkanlarıyla kurduklarını belirten ve eşyaların da belediyeye değil mahalleliye ait olduğunu söyleyen Surluların itirazı üzerine belediye ekipleri, kamyonlara koydukları eşyaları geri indirmişti.

Belediye ekipleri ellerinde herhangi bir belge olmamasına rağmen yıkımın yarın gerçekleşeceğini bildirerek mahalleden ayrılmıştı. Konuyla ilgili konuşan Sur’un Yıkımına Hayır Platformu Sözcüsü Büşra Cizrelioğlu, ‘Yas Evi’ hakkında yıkım kararı verilmesini Sur’da yaşamı tamamen bitirmeyi hedefleyen durum olarak değerlendirmişti. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Mersin MİT Binası'na Saldırı Engellendi

 

Diyarbakır Sur Kentsel Dönüşüm Yas Evi Mahalle Kayyum Belediye Başkanı Yıkım Kararı Eşya Yıkıma Hayır Platformu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500