Sürekli Yorgun musunuz?

Çağımızın en çok rastlanan hastalıklarından bir de Kronik Yorgunluk Sendromu’dur.

Sürekli Yorgun musunuz?
Sürekli Yorgun musunuz? Yaren Yalçın
Bu içerik 2922 kez okundu.

Çağımızın en çok rastlanan hastalıklarından bir de Kronik Yorgunluk Sendromu’dur. Bu sendroma yakalanan kişiler günlük yaşamını sürdürmekte güçlük çekerler. Çünkü ne kadar uyurlarsa uyusunlar kendilerini sürekli yorgun ve bitkin hissederler.

Kronik Yorgunluk Sendromu’nun belirtileri şöyledir;

*Baş ağrısı

*Bulantı

*Kas ve eklem ağrıları

*Aşırı yorgunluk hissi

*Unutkanlık

*Uyku bozukluğu; uykudan yorgun uyanma veya aşırı uykulu olma

*İşine ve yaşama karşı olumsuz düşünceler

*Aşırı duygusallık

Kronik Yorgunluk Sendromu’nun neden oluştuğu henüz bilinmemekle beraber, stres, depresyon, aşırı kaygı, bağışıklık siteminin zayıf olması, vücuttaki demir, protein veya vitamin eksikliği gibi sebeplerle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Kendinizi zinde hissetmek ve bu sendromu yenmek için öncelikle her gün 8 saat uyumaya özen göstermelisiniz. Spor, meditasyon, yoga ve masaj gibi aktivitelerle stres düzeyini en aza indirgeyebilirsiniz.

Uzmanlar belli bir ölçüde kafein alınmasının dikkati arttırdığını söylüyor. Çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi de kan basıncını artırır ve yorgunluğa neden olur. Bu yüzden kafein içeren içeceklerin makul seviyelere çekilmesi gerekir.

Bu süreçte beslenme programımızı da değiştirmemiz gerekiyor. Yapay tatlandırıcılardan, aşırı yağlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durmalı soframızda proteinden zengin besinlere, taze meyve ve sebzelere, tam buğdaydan yapılmış ürünlere ve kuru baklagillere daha fazla yer vermeliyiz.

Eğer bu depresif durum bilinç bulanıklığı, sinirlilik, değişken ruh hali, baş dönmesi ve gıda ve ilaçlara karşı aşırı hassasiyet olarak sıralanırsa mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

 

kronik yorgunluk stres unutkanlık uyku bozukluğu beslenme spor meditasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500