Suriye’de Bayramlık Ateşkes

ABD ile Rusya, Suriye’de çatışmaların durdurulması için ülke genelinde ateşkesin 12 Eylül’de Kurban Bayramı ile başlaması konusunda uzlaşmaya vardı.

Suriye’de Bayramlık Ateşkes
Suriye’de Bayramlık Ateşkes Yaren Yalçın
Bu içerik 1119 kez okundu.

ABD ile Rusya, Suriye’de çatışmaların durdurulması için ülke genelinde ateşkesin 12 Eylül’de Kurban Bayramı ile başlaması konusunda uzlaşmaya vardı.

Cenevre’de President Wilson otelinde biraraya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye konusuna ilişkin görüşmelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

ABD ile Rusya’nın, Suriye’de çatışmaların durdurulması için uzlaştığını belirten Kerry, “Suriye genelinde ateşkes, 12 Eylül’de Kurban Bayramı ile başlayacak. Planın uygulanmasının, Suriye için dönüm noktası olacağına inanıyoruz” dedi.

Suriye’de çatışmaların durdurulması için tüm taraflara çağrıda bulunan Kerry, “Şiddetin durdurulması, Halep’in de aralarında bulunduğu kuşatma altındaki ve ulaşılması güç tüm bölgelere erişimin sağlanmasını da gerektiriyor” şeklinde konuştu.

 Kerry ayrıca, anlaşmanın 7 gün başarıya ulaşmasından sonra terör örgütleri DAEŞ ve El Kaide bağlantılı Nusra cephesi üyeleriyle mücadele etmek için “’ortak yürütme merkezi’ oluşturulacağını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise her iki ülkeden askeri ve siyasi uzmanların, Suriye’deki terörist unsurlar ile ılımlı muhalefeti yerlerini belirleyerek birbirinden ayıracaklarını belirtti ve “Rusya hava kuvvetleri ve ABD hava kuvvetlerinin Suriye’deki teröristlere karşı birlikte hava saldırısı düzenlemesi konusunda uzlaştık. Saldırıların yapılacağı yerlerin koordinatları konusunda da uzlaşmaya vardık” ifadelerini kullandı.

Lavrov, hava saldırılarıyla vurulacak bölgeler konusunda Suriye rejimini de haberdar edeceklerini vurgulayarak, “ABD ile hava saldırısı yapacağımız bölgelerin dışındaki yerlerde Suriye hava kuvvetleri görev yapacak” dedi.

Bu anlaşma çerçevesinde diğer önemli bir konunun, Suriye’ye insani yardımların ulaştırılması olduğuna dikkat çeken Lavrov, özellikle Halep’in doğusu ve batısına yardım götürülmesinde Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile de iş birliği içinde olacaklarını kaydetti.

abd rusya suriye 12 eylül kurban bayramı ateşkes daeş ışid el kaide
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500