Suriye'de Bir Devlet Yok!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Suriye’nin Cerablus kentinde süren Fırat Kalkanı Operasyonu için “Özgür Suriye Ordusu’na ciddi destek veriyoruz” dedi.

Suriye'de Bir Devlet Yok!
Suriye'de Bir Devlet Yok! Yaren Yalçın
Bu içerik 949 kez okundu.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Suriye’nin Cerablus kentinde süren Fırat Kalkanı Operasyonu için “Özgür Suriye Ordusu’na ciddi destek veriyoruz” dedi.

Bakan Işık’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

"Bizim iki temel amacımız var; birincisi sınır güvenliğimizin teminat altına alınması. İkincisi ise PYD'nin YPG'nin orada bulunmaması. ÖSO kontrolü sağlayana kadar orada kalmak hakkımız. Şu anda Suriye'de bir devlet yok maalesef. Bizim Türkiye olarak net tavrımız var Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz.

PYD mutlaka Fırat'ın doğusuna çekilecek. Bu konuda ABD ile yaptığımız temaslarda 1 hafta önce 2 hafta içinde çekilecekleri konusunda mutabakat sağlanmıştı. Önümüzdeki 1 hafta içerisinde çekilmenin tamamlanması bekleniyor. Tabi göreceğiz. Şu anda çekilme henüz tam olarak gerçekleşmedi bunu hem bekliyoruz hem takip ediyoruz.

PYD'nin kantonlarını birleştirmemesi açısından Cerablus çok önemli. TSK'dan hiçbir personel yaralanmadı. ÖSO'da 2 şehit ve 2 yaralı var.

Rusya ve ABD'ye daha önceden bilgi verildi. Operasyon başlayacak, ÖSO başlatacak biz de destek vereceğiz noktasında. Daha sonra İran da bu konuda bilgilendirildi. Suriye rejimi ile doğrudan temas olmadı. Suriye rejimini yok sayamayız. Suriye'nin geleceğinde Esad olamaz.

30 Ağustos’ta tanların topların yürütüldüğü bir geçit töreni olmayacak. Programımızda sabah Anıtkabir ziyareti cumhurbaşkanını tebrik kabulü ve sonrasında büyük program olacak. Akşam da resepsiyon olacak."

savunma bakanı fikri ışık suriye cerablus tsk öso esad pyd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500