Suudi Arabistan’da Yönetim Depremi

Suudi Arabistan’da Muhammed bin Selman'ın Veliaht Prens olmasıyla büyük değişiklikler yaşayan ülkede yine radikal kararla alındı. Salman, alışma ve Sosyal Kalkınma Bakanı Ali bin Nasır el-Gafis görevden alındı, birçok yeni bakan yardımcısı ve üst düzey yetkili atandı.

Suudi Arabistan’da Yönetim Depremi
Suudi Arabistan’da Yönetim Depremi Meltem Yüksel
Bu içerik 2001 kez okundu.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yayımlanan Kraliyet Divanı kararnamelerine göre, Kral Selman bin Abdulaziz Al Suud, Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanı Gafis'in görevden alınmasına, Kültür ve Enformasyon Bakanlığının iki ayrı bakanlığa ayrılmasına, ‘Mekke ve Kutsal Mekanlar Kraliyet Kurulu’ oluşturulmasına karar verdi.

Kutsal topraklarda daha iyi hizmet verilebilmesi için kurulun oluşturulması talimatı verilen kararnamelerde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın yönetim kurulu başkanı olarak tayin edildiği diğer üyelerinin bazılarının Veliaht Prens tarafından belirleneceği belirtildi.

Kararnamelerde ayrıca mevcut ‘Kültür ve Enformasyon Bakanlığı’nın, Kültür Bakanlığı ve Enformasyon Bakanlığı olmak üzere iki ayrı bakanlığa ayrıldığına dikkat çekildi. Söz konusu bakanlığın ayrı ayrı yeniden yapılandırılması çalışmalarını tamamlaması için Bakanlar Kurulundaki uzmanlar heyetinin görevlendirildiği aktarıldı.

Yeni yapılanmayla oluşan ve sadece kültür faaliyetleri üzerinde çalışmalarını devam ettirecek Kültür Bakanlığı makamına Prens Bedr bin Abdullah bin Muhammed bin Ferhan Al Suud atandı. Eş-Şeyh Salih Al eş-Şeyh, Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu üyesi; Abdullatif bin Abdulaziz bin Abdurrahman Al eş-Şeyh de İslam İşleri, Davet ve İrşat Bakanı olarak tayin edildi.

Diğer taraftan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanı Gafis görevden alınarak yerine, Riyad Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmed bin Süleyman er-Racihi atandı.

Yeni kararnamelerde görevden alınan Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Saad el-Halb'ın yerine Bedr ed-Delami ile Abdulhadi el-Mansur'un atanmasının yanı sıra birkaç bakanlığa daha yeni üst düzey atamalar yapıldı.

Suudi Arabistan'da geçtiğimiz Şubat ayında yayımlanan kararnamelerde de Genelkurmay Başkanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı emekliye sevk edilmiş, Kara Kuvvetleri Komutanı ile birçok bakan yardımcısı ve üst düzey yetkili görevden alınmıştı.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yakın Doğu Üniversitesi'nden Flaş Karar

Muhammed bin Selman Suudi Arabistan Yönetim Karar Bakanlık Suudi Arabistan Velihat Prens Bakan Bakanlıklar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Biletix Hakkında Soruşturma
Biletix Hakkında Soruşturma
Valilikten Suriyeliler İçin Tarih
Valilikten Suriyeliler İçin Tarih