''Talimatları MİT’çiden Aldık'' İfadesi

FETÖ’cü hain kalkışmanın bir numaralı sanığı Akın Öztürk’ün damadı Yarbay Hakan Karakuş, telsiz konuşmalarını yalanladı. Karakuş, K.G. isimli bir MİT’çi tarafından yönlendirildiklerini iddia etti.

''Talimatları MİT’çiden Aldık'' İfadesi
''Talimatları MİT’çiden Aldık'' İfadesi Ecem Şenol
Bu içerik 702 kez okundu.

Akıncı Üssü davasının kilit ismi, eski Orgeneral Akın Öztürk'ün damadı Yarbay Hakan Karakuş, darbe girişimi gecesi kendilerinin bir MİT mensubu tarafından yönlendirildiğini öne sürdü. Ankara'da devam eden davada savunmasını yapan darbeci Karakuş, darbeyi kulede görevli Yarbay Nihat Altıntop'tan duyduğunu savundu.

MİT'te Daire Başkanlığı yapmış olan K.G. ile temasta olduğunu, onun talimatıyla hareket ettiğini söyleyen Karakuş, herkesin cezasını göreceğini, bazılarının sonunun geldiğini anlatınca şok olduğunu ifade etti. ‘Sabaha çok adam ölecek' dendiğini, kalkan ve inen tüm uçak ve helikopterlerden onun sorumlu olduğunu ve K.G.'yi, 15 Temmuz günü saat 22.30 sıralarında aradığını ve gelişmeleri aktardığını söylediğini ifade eden Karakuş, K.G.'den aldığı talimatlarla her şeyin kendi belirledikleri çizgide gitmesi talimatının verildiğini de kaydetti.

Polis ve savcılık ifadelerini kabul etmeyen Hakan Karakuş, kayınpederi eski Orgeneral Akın Öztürk aleyhine ifade vermeye zorlandığını öne sürdü ve ayınpederinin FETÖ ve darbe ile bir alakası olamayacağını ifade etti.

Darbe girişiminden sonra polis olan kardeşinin ihraç edildiğini, annesinin de babasından kalan maaşının kesildiğini söyledi. Telsiz konuşmalarına rağmen, kuleden uçakları yönlendirip, kontrol ettiği iddiasını ise yalanladı. Konuşmaları okuyan Mahkeme Başkanı Selfet Giray, sanık Hakan Karakuş'a konuşmaların kendisine ait olup olmadığını sordu. Karakuş, konuşmaları kendisinin yapmadığını iddia ederek, kendi adını kullanmış olabileceklerini ve bunu kesinlikle kabul etmediğini belirterek, düzmece olduğunu ve kendisi yapmış gibi yazıldığını kaydetti.

Mahkeme Başkanı Giray, daha sonra sanık Karakuş'a, Akıncı Üssü'ndeki güvenlik kamerası görüntülerini izletti. 141. Filo'daki görüntülerin kendisine ait olduğunu kabul eden sanık Karakuş, 15 Temmuz günü saat 16.07'de 143. Filo'daki görüntüsüyle ilgili bu saatte 143. Filo'ya gitmediği için bu kişinin ‘Ben değilim' diyeceğini, ancak görüntüler 14 Temmuz'a aitse bu kişinin kendisi olduğunu, çünkü 15 Temmuz günü 143. Filo'ya gitmediğini aktardı. Sanık Karakuş, Mahkeme Başkanı Giray'ın “Emin misiniz?” sorusuna ise “Evet eminim” diye yanıt verdi. Sanık Karakuş, “Bu darbeyi kim yaptı?” sorusuna “Bu soru, yorum sorusu” diye karşılık verdi; ancak müşteki avukatları, sanığa darbe girişimi gecesi uçakların kalktığı 141. Filo'nun komutanı olarak olayların içinde olması nedeniyle bu soruya cevap verebileceğini söyledi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

Hakan Karakuş İfade Darbe Girişimi 15 Temmuz MİTçi Savunma Talimat Akıncı Hava Üssü Akın Öztürk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500