Tarih Satıp Silah Alıyorlar

İtalyan basını, radikal islamcı terör örgütü IŞİD'in ele geçirdiği arkeolojik kalıntı ve sanat eserlerini İtalyan mafya örgütlerine satarak karşılığında silah temin ettiğini, çalıntı sanat eserlerinin ise Türkiye üzerinden İtalya'ya kaçırıldığını yazdı.

Tarih Satıp Silah Alıyorlar
Tarih Satıp Silah Alıyorlar Tuğba Önkibar
Bu içerik 1613 kez okundu.

La Stampa gazetesinin baş sayfasında yayımladığı haberde muhabiri Domenico Quirico'nun "müşteri" kılığıyla 'Ndrangheta mafyasındaki aracılarla buluşmasını aktardı.

Torinolu sanat koleksiyoncusu kılığına giren Quirico, İtalya'nın Campania bölgesinde bulunan Vietri sul Mare kasabasında aracılarla görüştü.

Müşteri zannettikleri Quirico'yla Vietri sul Mare'deki bir otelde randevulaşan mafya bağlantılı aracılar, sonrasında "müşteriyi" Amalfi kıyısını ormanlık alandaki bir kasap dükkanına götürdü.

Bu esnada başka bir aracın bagajından, Libya'dan getirildiği iddia edilen bir heykeli çıkararak pazarlığa sundular. Roma dönemine ait bu heykel için 60 bin euro talep eden aracılar, fotoğrafını gösterdikleri bir diğer heykelin ise 800 bin euro'ya satıldığını iddia etti.

La Stampa, IŞİD'in sahiplendiği sanat eserlerini bu yolla, 'Ndrangheta ve Camorra adlı mafya örgütlerine bağlı üyeler vasıtasıyla sattığını ve karşılığında kalaşnikof tüfekler ve  RPG tanksavarlar aldığını belirtti.

Haberde, bahsi geçen silahların Rus mafyası yoluyla Moldova ve Ukrayna'dan getirildiği belirtildi. Sanat eseri-silah kaçakçılığının nakliyat kısmıyla ise Çinli suç örgütlerinin ilgilendiği iddia edildi.

 

ışid tarihi eser arkeoloji roma heykel italya mafya kalaşnikof kültür sanat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500