Tarihteki Kara Yazı: Srebrenitsa Katliamı

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanan en büyük insanlık dramı olan değerlendirilen Srebrenitsa soykırımın 71 kurbanı yarın kılınacak toplu cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Tarihteki Kara Yazı: Srebrenitsa Katliamı
Tarihteki Kara Yazı: Srebrenitsa Katliamı Meltem Yüksel
Bu içerik 1080 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık dramı olarak kabul edilen ve yaklaşık 8 bin 372 Boşnak’ın Sırplar tarafından katledilmesinin üzerinden 22 yıl geçti. Kimlik tespiti tamamlanan 71 kişi Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilecek ve sayı 6 bine yükselmiş olacak.

Diğer taraftan, soykırım kurbanlarını anmak için Avrupa'nın farklı ülkelerinden Saraybosna'ya gelen yüzlerce motosikletli Srebrenitsa'ya doğru hareket etti.  Srebrenitsa'da soykırımdan kurtulmak isteyenlerin gittiği, katliamlar sebebiyle halk arasında ölüm yolu olarak bilinen güzergahta gerçekleşen üç günlük Barış Yürüyüşü de dün sona erdi.

Peki, Srebrenitsa’da Ne Oldu?

Sırp komutan Ratko Mladic'in emrindeki birliklerin Bosna Hersek'in doğusunda, nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslüman Boşnakların oluşturduğu Srebrenitsa'yı 11 Temmuz 1995'te işgal etmesi, Boşnak soykırımının habercisi oldu. Birleşmiş Milletler’ce güvenli bölge olarak ilan edilen Srebrenitsa'da, işgalinin hemen ardından Hollandalı askerlere sığınan binlerce Boşnak, şehre giren Sırp askerlere teslim edildi. Kadın ve çocuklar Boşnak askerlerinin kontrolündeki bölgeye gitmesine izin verildi fakat erkekler vahşice katledildi.

Hollandalı askerlerden teslim alınan kadın ve çocukları Sırplar tarafından otobüslere bindirip bölgeden uzaklaştırırken, Boşnak erkekleri ise etraftaki ormanlık alanlarda, fabrika ve terk edilmiş binalarda öldürülerek toplu mezarlara gömüldü.

Binlerce sivil Hollandalı askerlere sığınmayı tercih etmeyip ölüm yolu olarak adlandırılan ormanlık alandan Boşnakların kontrolündeki bölgeye ulaşmayı denerken Sırpların pusuları ve saldırıları sonucu hayatını kaybetti. Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsünün raporuna göre, Srebrenitsa'daki Boşnak soykırımında en az 8 bin 372 kişi hayatını kaybetti.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Ali İsmail Ölümünün 4. Yılında Anılacak

Srebrenitsa Katliamı Boşnak Katliamı Bosna Sırbistan Bosna Hersek BM Hollanda
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500