Tartışılan Kanun Tasarıları Meclisten Geçti

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, Ceza Muhakemesi Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi.

Tartışılan Kanun Tasarıları Meclisten Geçti
Tartışılan Kanun Tasarıları Meclisten Geçti Tuğba Önkibar
Bu içerik 1235 kez okundu.


Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, Ceza Muhakemesi Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi.

Yeni tasarıyla, askerler hakkında TCK'nın; devletin güvenliğine karşı suçlar,  milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, casusluk suçları Anayasal düzene ile bu düzenin işleyişine karşı suçlar ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle alınan tutuklama kararlarının, askeri cezaevleri dışındaki cezaevlerinde yerine getirilmesi mecburi hale oluyor.

Askerlere ilişkin diğer suçlardan verilen tutuklama kararları, askerlerin sıfatlarını korudukları süreçte askeri cezaevlerinde gerçekleştirilecek.

Sadece askeri suçlar ve hapis cezasının sınırı 3 ayı geçen askeri suçlara ilişkin, ön ödeme hükümleri yapılmayacak.

İcra ve İflas Kanunu'nda yapılması düşünülen değişiklikle, istinaf yoluna başvurmak amacıyla alt sınır 7 bin lira olmak üzere, temyiz kanun yolu için tahmin edilen miktarın alt sınırı 40 bin lira olarak düşünülüyor.

İş mahkemeleri tarafından verilen nihai kararlara karşı istinaf yoluna gidilebilecek. Parayla değerlendirilemeyen dava ve işler hakkında alınan kararlar dışında, miktar veya ederi 5 bin lirayı geçmeyen davalara ilişkin nihai kararlar kesin kabul edilecek.

Askerler; TCK'nın "milli savunmaya karşı suçlar,  devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, Anayasal düzene ve bu düzen işleyişine karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları" ve Terörle Mücadele Kanunu çerçevesindeki suçlardan ötürü yakalandıklarında adli kolluk personeline teslim edilecek.

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün görevleri arasına, "Ceza muhakemesinde alternatif uyuşmazlık çözüm usullerinin geliştirilmesi ve etkin uygulanması amacıyla çalışmalar yapmak" maddesi de eklenecek.

Bunu yerine getirmek için Genel Müdürlük bünyesinde Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı kurulacak.

Cinsel İstismar

TCK'nın "Çocukların cinsel istismarı" başlıklı 103. maddesinin, Anayasa Mahkemesince iptali gerçekleştirilen birinci ve ikinci fıkrası tekrar düzenleniyor.

Düzenlemeye göre, çocuğu cinsel açıdan istismar eden kişi 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Cinsel istismarın sarkıntılık boyutunda kalması durumunda 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilecek.

İstismar mağdurunun 12 yaşını doldurmamış olması durumunda verilecek ceza, istismarda 10 yıldan, sarkıntılık durumunda 5 yıldan fazla olacak. İstismarın vücuda sair bir cisim ya da sokulması suretiyle yapılması durumunda, 16 yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezası hükmü verilecek. Mağdurun 12 yaşını doldurmamış olması halinde verilecek ceza 18 yıldan az olamayacak.

 

ceza muhakemesi kanunu tbmm askerlik cinsel istismar alternatif çözümler daire başkanlığı gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500