TBMM Başkanı Tartışmayı Mahkemeye Taşıdı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yaptığı açıklamada kendisine hakaretlerde bulunduğu gerekçesiyle Meral Akşener’e 50 bin liralık tazminat davası açıp Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

TBMM Başkanı Tartışmayı Mahkemeye Taşıdı
TBMM Başkanı Tartışmayı Mahkemeye Taşıdı Başak Tatar
Bu içerik 668 kez okundu.

Başkan Kahraman, Meral Akşener ile yaşadığı tartışmayı mahkemeye taşıdı. Avukatı Samet Can Olgaç, Ankara Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Dilekçede ‘İstanbul'da bir iftar yemeğindeki sohbet esnasında Kahraman'ın kendisiyle ilgili bir ifade kullandığını iddia eden Akşener'in, Kahraman'ın şahsını hedef alarak, şahsiyet haklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu’ belirtildi.

Akşener'in, Kahraman'ın dini ve insani değerlerine saldırıda bulunduğu kaydedilirken bu söz ve değerlendirmelerin, bir siyasetçinin diğer bir siyasetçi için söyleyeceği sözler olarak kabul edilemeyeceğine değinildi. Bu sözlerin eleştiri olmadığı, düşünce açıklaması düzeyinde bulunmadığı, açıkça hakaret ve aşağılama, küçük düşürme amacı taşıdığının görüleceği bildirildi.

“Bu dil, siyasi eleştiri sınırını da aşacak bir düzeydedir” denirken açıklanan ilkeler gözetilmeden eleştiri görüntüsü verilerek kendi siyasi kimliğini ve müvekkilimin konumunu dayanak yapmak suretiyle nasıl olsa bu sözlerin, bir siyasinin diğer bir siyasiye söylediği sözler olarak kabul edileceğinden hareketle, hakarete varan değerlendirmelerde bulunulmasının ne eleştiri olarak ne de düşünce açıklaması olarak nitelenebileceği aktarıldı. Dilekçede “Zaten davalı da bunun bilincindedir” söylemine yer verilip Akşener’in amacının, Kahraman’a hakaret etmenin yanında, içinde bulunduğu siyasi ortamdaki konumunu korumak çabası olduğu vurgulandı.
 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

THY'den Galatasaray'a Destek

 

ismail kahraman meral akşener dava tazminat tartışma hakaret tbmm başkan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500