TBMM Başkanı'ndan Akşener'e Yanıt

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meral Akşener’in Ramazan ayındaki bir iftar programında kendisine hakaret ettiğini belirterek gönderdiği mektuba yanıt verdi.

TBMM Başkanı'ndan Akşener'e Yanıt
TBMM Başkanı'ndan Akşener'e Yanıt Başak Tatar
Bu içerik 882 kez okundu.

Yeni parti hazırlığında olan Meral Akşener, Kahraman’ın "Şu Meral Kılıçdaroğlu mu?" demesi üzerine kendisine sert bir mektup göndermişti. İkili arasındaki tartışma, TBMM Başkanı’nın verdiği cevapla yeni bir polemik başlattı. 
MHP’den ihraç edilen eski TBMM Başkanvekili Akşener, İstanbul’da İş Dünyası Vakfı tarafından verilen iftarda, bir grup ortak tanıdıklarının da olduğu iftar masasında yapılan sohbet esnasında adının geçmesi üzerine ‘Şu Meral Kılıçdaroğlu mu?’ dediğini esefle öğrendiğini ifade etmişti.

Bir kadının soyadının ancak evlilik vasıtası ile değişeceği açık bir gerçek olmasına rağmen bu kadar alçak ve şerefsiz bir yakıştırmayı yaptığını kaydetmişti. İslami bilgilere vakıf olmasının, aileden dini terbiye almasının, hukuk öğrenimi ve hac görevini tamamlamasının, en yüksek makamlarda görev yapmasının ve geride bıraktığı 77 yıllık bir ömrün Kahraman’a hiçbir şey kazandırmadığını dile getirmişti. 28 Şubat döneminde Bakanlar Kurulu’nda görev yaptıklarını; eşim ile hemşeri olması nedeniyle kendisine ‘gelinimiz’ dediğini hatırlatan Akşener, yüce dinin ahlak ve faziletinden bir şey almadığı gibi, Türk örf ve geleneklerinden de bir nasip almadığı yorumunda bulunmuştu.

Kahraman ise, Ramazan ayında İstanbul’da İş Dünyası Vakfı tarafından düzenlenen iftar yemeği sonrasında ayaküstü birkaç kişiyle geçen konuşmada masum bir teşbihin, muhatapları tarafından gündem oluşturmaya ve gündemde kalmaya yönelik art niyetli bir şekilde kamuoyuna yakışıksız ifadelerle yansıtıldığını belirtti.
Siyasi literatürde makul karşılanacak siyasi görüşlerin müşterekliğini ifade eden bir teşbihin zorlamayla bir mağduriyet söz konusuymuş gibi paylaşılmasının, “mal bulmuş mağribi gibi” ucuz ve seviyesiz bir siyasi polemik konusu yapılma çabasının kabul edilebilir bir durum olmadığına değindi.

İki kişi arasındaki fikir ve siyasi söylemlerdeki paralelliği ifade eden bir teşbihi kişilerin mahremiyeti ve özel hayatı ile ilgili olarak algılamayı cahillik veya art niyetlilik olarak tanımlayan İsmail Kahraman, toplumun gelenek görenek, örf ve adetleri göz önüne alındığında bir bayanın ağzına alamayacağı böylesi çirkin sözlerle kendisine fütursuzca saldırmasının, en hafif ifadeyle edep sınırlarını aştığını paylaştı.

15 Temmuz hain darbe teşebbüsü öncesinde “Yurtta sulh” ifadesini yaptığı toplantıların tamamında slogan haline getiren, aynı tarihlerde katıldığı televizyon programlarında, milletvekili olmamasına, herhangi bir siyasi partinin genel başkanı konumunda bulunmamasına ve ufukta da seçim olmamasına rağmen “Yakında Başbakan olacağım.” ifadelerini kamuoyuyla paylaşan, taşeronluğa teşne müflis bir siyasetçinin muhatap alınmasının söz konusu olmadığını söyledi. Bu açıklamanın ise kamuoyunun gerçekleri öğrenmesi ve doğru bilgilendirilmesi gayesi ile zorunlu olarak yapıldığını bildirdi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

meral akşener ismail kahraman açıklama yanıt mektup tartışma tbmm başkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500