TCMB’nin Kararından Sonra Dolardan İlk Tepki

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın geçtiğimiz cumartesi günü görevden alınmasının ardından uzak doğu piyasasının açılmasıyla Türk lirası, dolar karşısında ani bir değer kaybı yaşadı.

TCMB’nin Kararından Sonra Dolardan İlk Tepki
TCMB’nin Kararından Sonra Dolardan İlk Tepki Meltem Yüksel
Bu içerik 286 kez okundu.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın geçtiğimiz cumartesi günü görevden alınmasının ardından uzak doğu piyasasının açılmasıyla Türk lirası, dolar karşısında ani bir değer kaybı yaşadı. Bankası kararına tepkisiyle birlikte 5,81’lere kadar yükseldi.

Reuters verilerine göre, 8 Temmuz itibariyle dolar/TL saat 07.15 sularında 5,75 civarında seyrediyor. Doların ardından Avro da ani yükseliş göstererek 6,33’ten 6,49 seviyesine çıktı.

Londra merkezli Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash, dolar/TL kurundaki ani yükselişin ardından yaptığı Twitter paylaşımında “Bir düşünce ama Çetinkaya neredeyse kaybedilen İstanbul seçimlerinin sorumluluğunu üstleniyor ve günah keçisi yapılıyor. Oldukça gülünç. Türk Lirası, Asya piyasalarında yüzde 4 daha zayıf açıldı. Merkez Bankası’nın döviz satması beklenebilir” yorumunda bulundu.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

 

Murat Çetinkaya Dolar Merkez Bankası TCMB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması