TEOG Yerine Nasıl Bir Sistem Geliyor?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, canlı yayında eğitim sistemindeki son gelişmeleri masaya yatırdı.

TEOG Yerine Nasıl Bir Sistem Geliyor?
TEOG Yerine Nasıl Bir Sistem Geliyor? Tuğba Önkibar
Bu içerik 991 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, canlı yayında eğitim sistemindeki son gelişmeleri masaya yatırdı.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, canlı yayında TEOG’dan sonra 3 alternatif üzerinde durduklarıni açıkladı. Yılmaz, çalışmalardan birinin her lisenin kendi sınavını yapması, ikincisinin soruların bakanlıkça hazırlanması, üçüncüsü adrese dayalı kayıt sistemine göre yerleştirme ve başarılı öğrenciye sınav yapılması olduğunu ifade etti. Bakan Yılmaz, ayrıca hiçbir sınavda test olmayacağını belirtti.

Bir sınav yalnızca teste dönüştürülürse, bunun öğrenciler arasında yarışa dönüşmesinin önüne geçmenin mümkün olmadığını belirten Yılmaz, 8. sınıftaki sınav için 6. sınıftan itibaren hazırlanıldığını söyledi.

Hayatlarının gelişme sürecinde öğrencileri adeta yarış atına çevirdiklerini belirten Bakan Yılmaz, kendi çocuğunun da dershaneye gidip gitmeyeceğini sorduğunu ifade etti. Eğitim sisteminin değişmediğini, ölçme değerlendirme sisteminin sınav bölümünün nasıl daha az stressiz hale getirileceğini düşündüklerini aktaran Yılmaz, bütün kaygının nasıl okul dışı unsurların önemini azaltarak okulu ön plana çıkarabilmek olduğunu açıkladı.

Amacın kaliteli bir eğitim vermek ve fırsat eşitliği sunmak olduğunu söyleyen Bakan, 11 bin 57 okulda çalışmalarda bulunduklarını ve bir tanesinin her lisenin kendi sınavını yapması olduğunu ifade ettikten sonra isteyen okulların başka okulların sınav sonuçlarını kullanabileceğine vurgu yaptı. Sınavların çakışmayacağı bir takvim bulabilmenin neredeyse imkansız olduğunu ve çok fazla soru hazırlanacağı için hatalı soru ihtimalinin de artığını belirten Yılmaz, öğretmenin kıymetini arttırıp okulun değerini artırmanın amaçları arasında olduğunu ifade etti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Meral Akşener Partisinin Kurucular Kurulunu Açıkladı

TEOG Sınav Canlı Yayın Milli Eğitim Gündem İsmet Yılmaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500