TGC’den Yeni Yıl Mesajı

2016 basın raporu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu tarafından açıklandı.

TGC’den Yeni Yıl Mesajı
TGC’den Yeni Yıl Mesajı Yaren Yalçın
Bu içerik 1711 kez okundu.

2016 basın raporu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu tarafından açıklandı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada gazetecilik mesleğinin yapılabilir olmasının ve cezevinde bulunan 144 gazetecinin tutuksuz yargılanmasının temenni edildiği belirtilerek, Cumhuriyet tarihi boyunca iktidarların medya ile ilişkisinin problemli olduğuna, bu dönemde de sorunların daha da ağırlaştığına dikkat çekildi.

TGC’nin 2016 yılı raporunda, 780 gazetecinin basın kartının iptal edildiği, 839 gazetecinin yaptıkları haberlerden dolayı hakim karşısına çıktığı, 189 gazetecinin sözlü ya da fiziksel saldırıya uğradığı, 157 yayın organının kapatıldığı ve 14 toplumsal olayda yayın yasağı verildiği belirtildi.

Raporda, uluslar arası basın meslek örgütlerine göre dünyada cezaevinde bulunan gazeteci sayısı 348 olduğu belirtilirken, Türkiye’nin cezaevindeki gazeteci sayısının 144 olduğu, bu rakam ile ülkeler sıralamasında birinci sırada yer aldığının altı çizildi.

Ayrıca 2016 yılında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF)’nin Dünya Basın Özgürlüğü Sıralaması’nda Türkiye’nin 2015 yılına göre 2 puan daha kaybederek, 180 ülke arasında 151. Sıraya gerilediği de vurgulandı.

Washington’daki ‘Freedom House’ tarafından yayınlanan raporda Türkiye’nin basın özgürlüğü bakımından yarı özgür ülke konumundan özgür olmayan ülke konumuna düşürüldüğü belirtilirken, gazetecilerin yaptıkları haberlerden dolayı siyasetçiler tarafından hedef seçilmesinin, tehdit edilmesinin, gözaltına alınıp tutuklanmalarının, vatandaşların haber alma hakkı açısından karanlık bir tablo oluşturduğuna dikkat çekildi.

TGC, son olarak Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Ahmet Şık’ın attığı tweetlerin gerekçe gösterilerek tutuklanmasını da hatırlatarak, 2017 yılının halkın haber alma hakkı için çalışan gazetecilerin yalnızca yaptıkları haberler sebebiyle sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmadığı, gözaltına alınmadığı, tutuklanmadığı bir yıl olmasını temenni etti ve çalışan, çalışmayan, cezaevinde tutuklu olan bütün meslektaşlarının da yeni yılını kutladı.

HABERBOX ÖNERİYOR- MUTLAKA OKUYUNUZ

Kimseyi Satmayacağız

 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti TGC Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Ahmet Şık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500