Times: Zarrab Davasının Erdoğan İçin Siyasi Sonuçları Olabilir

ABD basının gündeminde bugün jüri seçimin yapılacağı Reza Zarrab davası var. New York Times, dava hakkında çarpıcı bir yazıya imza attı.

Times: Zarrab Davasının Erdoğan İçin Siyasi Sonuçları Olabilir
Times: Zarrab Davasının Erdoğan İçin Siyasi Sonuçları Olabilir Meltem Yüksel
Bu içerik 743 kez okundu.

İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Rıza Sarraf'ın yargılandığı ve jüri heyeti seçimi bugün başlayacak olan dava, ABD basınının da gündeminde.

BBC Türkçe'nin New York Times'tan aktardığı haberde, Amerikalı yetkilileri davadan vazgeçirme kampanyasının başarısız olmasının ardından, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta 'hasa kontrolünü' devreye sokarak tüm hukuki süreci karaladı ifadesini kullandı.

NYT, jüri heyeti seçiminin Zarrab’ın savcılıkla iş birliğine başlamış olabileceği, yüksek yerlerdeki yolsuzluk ve rüşvete dair zarar verici kanıtlar sunabileceğini tanık koruma programına alınsa bile, savcıların iş adamıyla birlikte tutuklu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkındaki yasal süreci devam ettirmesinin beklendiğini yazdı.

Times, 7 sanık hakkında daha suçlama bulunduğunu, fakat bu sanıkların henüz yakalanmadığını hatırlattı. Zarrab eğer tanıklık eder ve ABD olaya karıştığı belirlenen Türk bankalarına karşı adım atarsa, bunun Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan için siyasi sonuçları olabileceğini, Türk hükümet yetkililerinin ABD'den Zarrab’ın nerede olduğu bilgisini istediğini ve Türk bakanların yabancı basın kuruluşlarına konuşarak olası tanıklığını önemsiz göstermeye çalıştığını belirtti.

Danışmanlık şirketi GlobalSource Partners'tan Atilla Yeşilada yaptığı açıklamasında; "Türk hükümetinin iddiaları yalanlama boyutu, Sarraf davası ile ilgili ne kadar endişeli olduklarını gösteriyor" dedi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi ise, davanın üst düzey Türk yetkilileri de içine alma ihtimali olduğunu ve Türkiye ile ABD arasında zaten artmış olan tansiyonu daha da yükseltebileceğini iddia etti.

Türk yetkililerin davanın Amerika’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı baltalama planı olduğunu iddia ettiklerini, Trans-Atlantik çapraz ateşi, iş dünyasını da alarma geçirdiğini, Türk bankaları hakkındaki iddialar ülkenin finans marketlerindeki itibarını zedeleyip yabancı yatırımcıyı korkutup Ankara'nın borçlanma maliyetini artırabileceğini yazdı.

 WSJ ayrıca, ABD hükümeti Zarrab’ın savcılıkla iş birliği yaptığına dair bir açıklama yapmadığını, fakat iş birliği yapması durumunda ön duruşmalarda savcıların da atıfta bulunduğu Türk mahkemelerine sunulan belgeleri tasdik ederek ABD'deki yargı sürecine destek olabileceğini belirtti.

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

“Haydi Öğretmenler Camiye”

 

ABD New York Times Reza Zarrab Rıza Sarraf Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500