Torbadan Neler Çıktı?

Bazı vergi kanunlarında değişiklik öngören torba yasa Meclis'e sunuldu.. Her ne kadar motorlu taşıtlar vergisindeki zam ile konuşulsa da yeni düzenlemenin içinde vatandaşların gündelik hayatını direkt olarak etkileyen çok sayıda değişiklik var.

Torbadan Neler Çıktı?
Torbadan Neler Çıktı? Tuğba Önkibar
Bu içerik 634 kez okundu.

Bazı vergi kanunlarında değişiklik öngören torba yasa Meclis'e sunuldu.. Her ne kadar motorlu taşıtlar vergisindeki zam ile konuşulsa da yeni düzenlemenin içinde vatandaşların gündelik hayatını direkt olarak etkileyen çok sayıda değişiklik var.

1- 2017’de asgari ücret hiçbir durumda bin 404 liranın altına düşmeyecek. 2017 yılında vergi dilimlerindeki artış sebebiyle asgari ücretin bin 404 liranın altına düşmemesi için yasal düzenlemeler yapılacak.

2- Gelir vergisi tarifesinde üçüncü dilimdeki yüzde 27 olan oran yüzde 30’a çıkacak. Ücret gelirleri için 1 Ocak 2018 tarihinden, diğer gelirler için ise 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak kaydıyla gelir vergisi tarifesinin üçüncü diliminde yer alan gelirler için vergi oranı yüzde 27’den yüzde 30’a yükseliyor.

3- Kira gelirlerinin beyanında kira gelirinden yüzde 25 oranında uygulanmakta olan götürü gider oranı yüzde 15’e düşürülüyor.

Kira geliri olanlar elde ettikleri geliri beyan ederken yıl içerisindeki giderlere karşılık gelirlerinin yüzde 25’i oranında götürü gider indiriminden faydalanıyordu. Yapılan düzenlemeyle bu oran yüzde 15’e inecek. Kira gelirine sahip olanların gerçek gideri daha fazla ise her halükârda gider olarak indirmeyi sürdürecekler.

4- 2018’de  binek otomobiller için ödenecek motorlu taşıtlar vergisi yüzde 40 artacak. 2018 yılı ocak ve temmuz aylarında ödenecek motorlu taşıt vergisi tutarları değiştirilerek 2017 yılında ödenen motorlu taşıtlar vergisine göre yüzde 40 oranında artırılıyor.

5- Çekilişlerden ve şans oyunlarından kazanılan gelirlerin vergilendirilmesinde yüzde 10 olan veraset ve intikal vergisi oranı yüzde 20 olacak.

6- Meyveli gazozlar ile enerji içeceklerine yüzde 25 oranında ÖTV getirilecek. Kola üzerinden yüzde 25 oranında alınan özel tüketim vergisi yılbaşından itibaren meyveli gazozlar ile enerji içeceklerinden de alınacak. Bu düzenlemeyle bütçeye 500 milyon lira gelir sağlanması umuluyor.

7- Kamu lojmanları satılacak.. Elde edilen gelir hem bütçeye kaynak olacak hem de gerekli olan yerlerde yeni lojmanların yapımında kullanılacak.

8- Makaron (sigara kağıdı), özel tüketim vergisi çerçevesinde alınıyor ve 20 adet makaron için 2,12 tl özel tüketim vergisi getiriliyor.

9- Hazinenin olan belediye mücavir alan sınırlar içinde tarımsal amaçlı kullanılan arazilerin kullanıcılarına doğrudan satışının önü açılıyor.

10- Maliye Bakanlığı'ndan irtifak hakkıyla arazi kiralayanlar, bu yerleri satın almak istediklerinde en fazla 2 yıl vade ile satın alabilirken yapılan yasal düzenlemeyle bu süre 5 yıla çıkarılıyor.

11- Hazine taşınmazları üzerinde yapılan izinsiz binaların sahiplerine bu taşınmazlar doğrudan belediyeler üzerinden satılıyor. Yapılan düzenlemede bu yapıların 19 Temmuz 2003 tarihinden önce yapılmış olması şarttı. Yeni düzenleme ile bu tarih 31 Aralık 2009’a çekildi.

12- Belediyelerin emlak vergisi değerlerinde yaptıkları aşırı artışlara karşı vatandaşı korumak üzere tavan uygulamasına geçilecek. 2017 yılında tüm belediyeler arsa ve arazilerin emlak vergisine esas kıymetlerini komisyonlar vasıtasıyla tekrar belirlemiştir.

13- Telekom sektörünün kamuya olan yükümlülüklerine ilişkin ilgili köklü değişikliklere gidiliyor. Yüzde 25, yüzde 15 ve yüzde 5 şeklinde farklı oranlarda uygulanan özel iletişim vergisi, yüzde 7,5 olarak tek oranda birleştirilecek.

14- Yurt dışındaki telefon konuşmaları ve data hizmetleri için yurtdışındaki operatöre ödenen ücretler üzerinden KDV ve özel iletişim vergisi alınmayacak.

15- Engellilere ÖTV’siz araç satışı uygulamasındaki suistimallere engel olmak için buna sınır getiriliyor. Engellilere verilen ötv’siz binek aracı alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin liranın altına olan araçlarla sınırlandırılacak.

16- Vergi daireleri tarafından mükellefle yapılan her türlü işlemin elektronik ortamda yapılmasına imkân veren yetki düzenlemesine gidildi.. Mükellefler vergi dairesine gitmeden tüm işlemlerini elektronik ortamda halledecek.

17- Vergi borçlarını zamanında ödemeyen mükelleflere yapılan ödeme emri tebligatlarında ödeme veya mal bildiriminde bulunma için öngörülen 7 günlük süre 15 gün olacak. İhtiyati haciz ve ihtiyati tahakkuk uygulamalarında, bu işlemlere karşı dava açma süreleri 7 günden 15 güne çıkarılıyor.

18- Vergi borçlarını süresinde ödemeyen mükelleflere bu borçlarını ödemeleri veya mal bildiriminde bulunmaları için verilen 7 günlük süre mükelleflere yardımcı olmak amacıyla 15 güne çıkarılıyor.

19- Mevsimlik tarım işçisi olarak bir başka bir şehirde çalışmak amacıyla geçici olarak yer değiştirenlerin kimlik bildirimlerinin bu şahısların yaşadıkları geçici yerleşim alanlarında doğrudan kolluk kuvvetlerince alınması sağlanacak.

20- Bakıma muhtaç olan engellilere özel bakım merkezlerinde yapılan bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı ile bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için verilecek aylık sosyal yardım tutarının her yıl aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile maliye bakanlığı tarafından müştereken belirlenmesi bekleniyor.

21- Tüketici koruma kanununda denetime bağlı olarak yaşanan idari para cezaları, makulleştirmek amacıyla azaltılıyor.

22- Terörle mücadele kanununun ek birinci maddesi çerçevesinde istihdam hakkı bulunan hak sahiplerinin yaş sınırı aranmaksızın bu haktan yararlanmasına olanak sağlanıyor.

23- Baba veya annelerini yitiren şehit çocuklarımızın kamuda istihdam edilmelerinin; şehit anne, baba ve kardeşlerinin yaş ortalamaları düşünüldüğünde, şehit çocuklarının istihdam hakkından yararlanma yaşı açısından avantajlı olması, birçok şehit kardeşi, annesi ve babasının yaş ortalamasının yüksek olması ve hâlihazırda iş sahibi olmaları nedeniyle anne, baba ve kardeşlerinin istihdam hakkını kullanmaması durumunda bu hakkın şehit çocukları veya şehidin eşi tarafından kullanabilmesi öngörülüyor.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Reis'ten Hayat Dersi

Torba Yasası Meclis Vergi Yasa Vatandaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500