TRT'de 'TSK Sivilleri Vuruyor' Anonsuna Soruşturma

Dün akşam TRT Haber'in Afrin anonsunda spiker Tuğba Dalkılıç “TSK sivilleri vuruyor” şeklinde büyük bir gafa imza attı. Dalkılıç, 'sehven' diyerek özür dilerken TRT, inceleme başlattı.

TRT'de 'TSK Sivilleri Vuruyor' Anonsuna Soruşturma
TRT'de 'TSK Sivilleri Vuruyor' Anonsuna Soruşturma Meltem Yüksel
Bu içerik 679 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Dün akşam TRT Haber'in Afrin anonsunda spiker Tuğba Dalkılıç “TSK sivilleri vuruyor” şeklinde büyük bir gafa imza attı. Dalkılıç, 'sehven' diyerek özür dilerken TRT, inceleme başlattı.

Resmi televizyon kanalı TRT Haber'in Afrin'e yönelik operasyona dair haberinde iki kez TSK’nın sivilleri hedef aldığı söylendi. Anonsu yapan Spiker Tuğba Dalkılıç sosyal medya hesabında konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; "PKK diyecekken sehven TSK dedim" diyerek kamuoyundan özür dilediğini duyurdu. TRT Haber ise "Söz konusu spikerimiz hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır" açıklaması yaptı.

Burseya Dağı'nın Türk Silahlı Kuvvetleri ve beraberindeki güçler tarafından alındığını belirten Dalkılıç, “Muhabirlerimiz çok önemli bilgiler verdi. Mesela az önce Bülent Çulcuoğlu hemen çatışmaların yaşandığı bölgeden dedi ki, ‘TSK, sivillere işte bu noktadan saldırıyordu. Özellikle başından beri diyoruz ya, TSK, stratejik nokta Burseya Dağı. Özellikle TSK, oradan sivil halka bombardıman gerçekleştiriyor, saldırıyordu” ifadesini kullandı.

Dalkılıç'ın bu ifadeleri kısa sürede sosyal medyaya eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Bunun üzerine açıklama yapan TRT Haber Spikeri, "Bugün TRT Haber ekranlarında yaptığım canlı yayın sırasında “terör örgütü PKK Burseya tepesinden sivilleri vuruyor” diyecekken sehven TSK dedim. Tamamen yayın heyecanıyla yapılmış bir hataydı. Kamuoyundan çok özür diliyorum" dedi.

TRT Haber ise, operasyonun yapıldığı Burseya Dağı’ndan canlı görüntüler sırasında spikerin canlı yayının vermiş olduğu heyecanla yanlış aktarıldığını, istenmeyen bir canlı yayın kazası olduğunu belirtti. Yaşanan olaydan sonra Tuğba Dalkılıç’ın ekrandan çekildiğini ve yerine başka bir spikerin görevlendirildiği Dalkılıç hakkında da inceleme başlatıldığı belirtildi.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Diyarbakır’ın 'Gaffar Babası' Mezarı Başında Anıldı

 

 

TRT Afrin TSK Sivil Tuğba Dalkılıç TRT Haber Burseya PKK Twitter
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500