Trump Çin'e Söz Verdi

ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi telefon görüşmelerinde bulundu. ABD Başkanı Trump "Tek Çin" politikasını kabul etme sözü verdi.

Trump Çin'e Söz Verdi
Trump Çin'e Söz Verdi Tuğba Önkibar
Bu içerik 1326 kez okundu.

ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi telefon görüşmesi yaptı. ABD Başkanı Trump "Tek Çin" politikasını kabul etme sözü verdi.

ABD Başkanı Trump Çin Devlet Başkanı Şi Çinping ile telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray’ın açıklamasına göre iki devlet başkanının gerçekleştirdiği görüşmede birçok konu ele alındı. Ancak görüşmede en önemli gelişme Trump’ın "Tek Çin" politikasına bağlı kalacaklarına dair verdiği söz oldu.

Seçim öncesinde Trump Pekin’i çeşitli konularda eleştirmiş ve "Tek Çin" politikasını sorgulamasından dolayı da Pekin, bu açıklamadan kaygı duyduğunu söylemişti.

Pekin merkezli Carnegie-Tsinghua Merkez Direktörü Paul Haenle görüşmelerin olumlu geçtiğini iki ülke arasındaki sorunların düzelmesine olanak sağladığını söyledi. Ayrıca "Tek Çin"politikasının pazarlık konusu edilmeyeceğini 23 milyon kişinin yaşadığı, ABD ortağı ve başarılı bir demokrasi örneği olan Tayvan’ın geleceğini pazarlık edilmesini Pekin’in kabul etmeyeceğini dile getirdi.

HABERBOX ÖNERIYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

"TSK El Bab'ın Merkezine Girdi"

Donald Trump ABD Şi Çinping Tek Çin Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500