Trump - Erdoğan Zirvesinde 11 Milyar Dolarlık İmza

ABD Başkanı Donald Trump'ın New York'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde, iki liderin birbirlerine "dostum" diye hitap etmeleri dikkat çekti.

Trump - Erdoğan Zirvesinde 11 Milyar Dolarlık İmza
Trump - Erdoğan Zirvesinde 11 Milyar Dolarlık İmza Ecem Şenol
Bu içerik 1233 kez okundu.

Trump ile Erdoğan arasındaki görüşmeden hemen sonrasında ise, THY'nin Amerikan Boeing firmasından 40 adet 787-9 Dremliner uçak almayı planladığı açıklandı. Alışverişin maliyetinin ise 11 milyar dolar olduğu öğrenildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Katar ile Suudi Arabistan arasında yaşanan gerginliğin ardından da, her iki ülke lideriyle de ayrı ayrı görüşmüş, ABD’nin Suudi Arabistan’a 110 milyar dolarlık silah, Katar’a da 12 milyar dolarlık savaş uçağı satışı için uzlaşmaya varılmıştı.

Trump, seçim kampanyasında önce Amerika sloganı ile Amerikalılara daha fazla iş, daha fazla kazanç sözü vererek, ABD Başkanı seçilmişti. Nitekim Boeing CEO’su Dennis Muilenburg da, THY’yle yapılan anlaşma çerçevesinde, Dreamliner üretimini 2019’a kadar yüzde 17 oranında arttıracaklarını açıkladı. THY ile Boeing arasında, 40 adet Dreamliner satışının dışında, Boeing’in Türk havacılık ve uzay endüstrisinin geliştirilmesine katkıda bulunacağı da açıklandı.

Erdoğan ile Trump görüşmesi, ABD ile Türkiye arasında yaşanan pek çok krizin gölgesinde yapılmıştı. Erdoğan’ın korumaları hakkında ABD’de çıkarılan tutuklama kararı, AKP’li eski Bakan Zafer Çağlayan ve Halkbank’ın AKP tarafından atanan yöneticilerinin Zarrab davasına dâhil edilip, haklarında tutuklama kararı çıkarılması, FETÖ Lideri Fethullah Gülen’in hala iade edilmemesi, ABD’nin PKK terör örgütü YPG ve PYD’ye silah vermesi gibi kritik konuların ele alındığı görüşmede, ortak tavır, Kuzey Irak konusunda gelmişti. Görüşme sonrasında hem Beyaz Saray’dan, hem de TC Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamalarda, iki liderin Kuzey Irak’ta 25 Eylül’de yapılacağı açıklanan “bağımsızlık referandumuna” karşı oldukları vurgusu yer almıştı.  Açıklamalarda ayrıca, iki ülkenin her türlü teröre karşı ortak mücadeleye devam edecekleri de belirtilmişti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Abdullah Gül'den 'Fırsat Eşitliği' Vurgusu

 

Donald Trump Tayyip Erdoğan AKP Terör Örgütü Cumhurbaşkanı THY İmza 11 Milyar Dolar YPG PYD Silah Beyaz Saray Fetullah Gülen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500