Trump Geleceğin Erdoğan'ı

İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian, eğer ABD'nin geleceğini görmek istiyorsanız Türkiye'ye bakın başlıklı yazısında, Donald Trump'ın yapmasından korktuğunuz çoğu şeyi Erdoğan çoktan yaptı diye yazdı.

Trump Geleceğin Erdoğan'ı
Trump Geleceğin Erdoğan'ı Derya Kaya
Bu içerik 1181 kez okundu.

İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian'ın yazarı Liz Cookman, 'Eğer ABD'nin geleceğini görmek istiyorsanız Türkiye'ye bakın' başlıklı yazısında Donald Trump'ın icraatlarından korkanlara seslenerek, 'Türkiye Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan bütün bu korkulanları çoktan yaptı' dedi.

Türkiye'nin otoriter yönetim anlayışıyla yönetilmeye başlanmasının dikkate alınması gerektiğine vurgu yapan Cookman yazısında, 'Eğer Trump'a karşı çıkmazsak bize neler olacağını gösteriyor, ABD Başkanı'nın korkulan icraatlarını Erdoğan çoktan yaptı. Bunlar, ülkelerini ileri taşımaktan çok kendi güçleriyle ilgilenen egomanyaklar' diye yazdı.

Türkiye hakkında bir kaç makale okuyup yorum kısmına 'Uyanın Erdoğan bir dikdatör' demenin kolay olduğunu yazan Liz Cookman, ABD'ye bakın, bu iş böyle başlıyor. Böl ve yönet. Ayrıca unutmayın; Türkiye yakın zamana kadar Ortadoğu'nun demokratik yol göstericisi olarak lanse ediliyordu. Ama bir kaç yılda korku ve paranoyanın körüklenmesiyle ülke, İslamcılığa ve 'Büyük Birader' devletine dönüştü'' dedi.

Yazar Cookman makalesinde, bir ülkenin basını düşman ilan etmesinin, o ülkedeki insanların iktidardakiler tarafından kolaylıkla manipüle edilebileceğini belirterek 'Türkiye'deki gazeteciler, sıklıkla neler olup bittiğini haber yapmakla tutuklanmamak için bütün haberi yazmamak ikileminde gidip geliyor. Yabancı gazeteciler bile kendilerine otosansür uygularken 'başlarına herhangi bir şey' gelmemesi için haberlerini iki kere kontrol ediyor' yazarak, çok ileri gitmeden önce ABD'deki bağımsız medyanın kötülenmesine karşı çıkılmasını savunarak, Erdoğan'ın Türkiye için iyi olmadığı gibi Trump'ın da Amerika için iyi olmadığını, ikisininde ülkelerinin kimliklerini değiştirdiklerini, sessiz kalarak, iş birliği yaparak, Trump gibi kişilere resmi ziyaret yaparak onların eline daha fazla güç vermemek gerektiğini savundu.

Erdoğan ve Trump için, işkenceye verdikleri desteğin dışında, ikisinin de milliyetçi söylem kullanmalarına, kürtaja karşı çıkmalarına, kadınları nesnelleştirmelerine, feminizmi yanlış anlamalarına, damatlarını önemli rollere getirmelerine, özellikle komedyenlerin ve gazetecilerin eleştirilerine tahammül edememelerine, birbirlerinin medyaya yönelik tutumlarını desteklemelerine vurgu yapan Cookman, Erdoğan'ın artık Türkiye'ye iyi gelmemesi gibi Trump'da Amerikaya iyi gelmiyor diyerek yazısını sonlandırdı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Fener'de 21 Milyonluk Kayıp

ABD Türkiye Donald Trump Recep Tayyip Erdoğan The Guardian Erdoğan Trump Benzerliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500