Trump Kudüs Kararını Verdi

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasıyla ilgili kararını bugün açıklayacağını söyledi.

Trump Kudüs Kararını Verdi
Trump Kudüs Kararını Verdi Meltem Yüksel
Bu içerik 693 kez okundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasıyla ilgili kararını bugün açıklayacağını söyledi.

Beyaz Saray, ABD başkanı Donald Trump'ın, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyıp, ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması talimatını verdiğini açıklayacağını duyurdu. İsimleri açıklanmayan üst düzey yetkililerden birincisi "Başkan, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan edecek. Başkan ayrıca Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması hazırlıklarına başlaması talimatı verdiğini de açıklayacak. Fakat bu, taşınmanın hemen yarın olacağı anlamına gelmiyor, zaten pratikte de elçiliği hemen taşımak mümkün değil” dedi.

Başkan'ın görüşü, Kudüs'ün hem İsrail'in tarihi anlamda başkenti olduğu, hem de bugünkü pratikte İsrail'in birçok yönetsel organının hali hazırda Kudüs'te bulunduğu gerçeğini tanımak olduğunu ifade eden yetkili, Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması noktasında gerekli hazırlıkların Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda başlayacağını söyledi. Tel Aviv'deki elçilikte yaklaşık bin personel çalışıyor ve onları bugün Kudüs'e taşınabilmesi için herhangi bir yerleşke yok.  Bu yeri bulmak, güvenlik endişelerini gidermek ve binayı inşa etmek bir hayli zaman alacak.

Büyükelçiliğin taşınması noktasında Trump'ın herhangi bir zaman çizelgesi öngörmeyeceğini ifade eden yetkili, bununla birlikte Trump'ın, "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını öngören ve bugüne kadar her 6 ayda bir ertelenen kararı, (bu süre içinde büyükelçilik taşınamayacağı için) 6 aylığına bir kez daha erteleyeceğini" belirtti.

Diğer taraftan bu kararın, ABD'nin Filistin ile İsrail arasındaki sınır konularında ve diğer meselelerdeki mevcut politikasında bir değişiklik anlamına gelmediğini de vurgulandı.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

ABD İsrail Kudüs Müslüman Tel Aviv
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500