Trump Kuzey Kore Geriliminde Geri Adım Atmıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore yönetimini uyararak ABD'ye karşı bir adım atmaları durumunda çok ama çok endişeli olmaları gerektiğini ifade etti.

Trump Kuzey Kore Geriliminde Geri Adım Atmıyor
Trump Kuzey Kore Geriliminde Geri Adım Atmıyor Ecem Şenol
Bu içerik 1056 kez okundu.

Kuzey Kore yönetiminin kendisine çeki düzen vermemesi durumunda çok az ulusun karşılaştığı türden bir tehditle karşı karşıya kalacağını da söyleyen Trump, Pyongyang yönetimine karşı çok sert açıklamalar yaparak tansiyonu yükselttiği eleştirilerine de tepki gösterdi. New Jersey eyaletindeki golf kulübü Bedminster'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, 'ateş ve öfke' açıklamasının arkasında olduğunu söyleyerek, kimilerinin o açıklamasının çok sert olduğunu düşündüğünü ve belki de yeterince sert olmadığını ifade etti.

Kuzey Kore, Donald Trump'ın Kuzey Kore'ye yönelik sert uyarılarının ardından "Boş laflar" açıklamasını yapmıştı. Trump'ın Kuzey Kore'ye yönelik son mesajları, Pyongyang'ın Guam açıklarına füze fırlatma planını günler içinde tamamlayacağı yönündeki açıklamalarının ardından geldi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, ise Kuzey Kore ile silahlı çatışmanın 'felaket' olacağını belirterek, diplomasinin sonuç verdiğini ifade etti. Mattis, ABD'nin çabalarının diplomatik alanda gerçekleştiğini ve sonuç da verdiğini aktardı.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ise Kuzey Kore'nin ABD'ye yönelik askeri bir eyleme girişmesi halinde ABD'nin yanında savaşa katılmaya hazır olduklarını duyurdu. Trunbull bir radyo röportajında, eğer ABD saldırıya uğrarsa, Avustralya’nın ABD'nin yardımına koşacağını belirtti.

Kuzey Kore sınırına 50 kilometre uzaklıktaki Seul sokaklarında son gelişmeler farklı tepkilere neden olurken, 62 yaşındaki Kim Seong-su, Pyongyang'ın rejimini muhafaza edebilmek için blöf yaptığına inandığını ifade etti.

Bölgeyi yakından izleyen uzmanlarsa, Ağustos aylarında ABD ile Güney Kore'nin müşterek askeri tatbikatları başladığında Kuzey Kore'nin açıklamalarının da tonunun sertleştiğine dikkat çekerek, bu kez ABD tarafında da sert açıklamalar yapan bir liderin iktidarda olduğunun altı çiziliyor.

Trump, Beyaz Saray'dan Kuzey Kore konusunda çelişkili mesajlar geldiği yönündeki yorumlara da karşı çıktı. Hafta başında Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, gerilimin basında yansıtıldığı kadar ciddi olmadığını ifade etmişti.

Ancak daha sonra BBC'ye konuşan Beyaz Saray danışmanlarından Sebastian Gorka, "Başkanın ne dediğine bakmak gerek" ifadesini kullandı ve "Bakan Tillerson'un askeri meseleleri değerlendirmesini beklemek doğru olmaz" dedi. Gorka röportajda eğer birisi sürekli olarak sizi öldüreceğini söyleyip duruyorsa bir noktada bunu ciddiye alınması gerektiğinin altını çizdi.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

 

Donald Trump Kuzey Kore ABD Tehdit Açıklama Saldırı Avustralya Gelişme Takip Felaket Malcolm Uyarı Lider
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500