TSK Suriye’de

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri Suriye’ye harekat başlattı.

TSK Suriye’de
TSK Suriye’de Yaren Yalçın
Bu içerik 1397 kez okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentindeki Cerablus bölgesinin DAEŞ unsurlarından temizlenmesi için harekat başlatıldı. 

Askeri kaynaklar, harekatın adının ‘Fırat Kalkanı’ olduğunu kaydetti. Harekata, piyade birlikleri, muhabere birlikleri tank ve topçu birlikleri (ÇNRA dahil), geçit açan, mayın temizleyen istihkam birlikleri, lojistik destek unsurları, hava kuvvetleri hava ve yer destek unsurlarının katıldığı öğrenildi.

Hava Kuvvetleri, 12 IŞİD hedefinin vurulduğunu ve bunların tam isabet teyidinin alındığını bildirdi. Tespit edilen 81 hedefe topçu ve çok namlulu roketatarla 294 atım yapıldığı, atışların devam ettiği, 2 F-16’nın da anlık tespit yaparak hedefleri vurduğu bildirildi.

Harekatın başladığı andan itibaren Genelkurmay Karagahı’ndaki Silahlı Kuvvetler Komuta Hareket Merkezi’ndeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ile ilgili komutanlarla kuvvet komutanlıklarının harekat merkezlerinde tüm komuta kademesi harekatı yönetmek ve izlemek için hazır bulunduğu belirtildi.

Askeri kaynaklara göre harekat saat 04.00 sularında TOPÇU ve ÇNRA atışları ile başlatıldı. Daha önceden belirlenmiş noktalardan geçiş için iş makinaları ile geçitler açılmaya başlandı. Saat 05.45’te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi ve toplam 70 hedef imha edildi.

İlk hava harekatı saat 06.08’de başlatıldı. Saat 07.50 itibarıyla da vurulması planlanan 12 hedefin tamamı vuruldu.

TSK özel kuvvetleri unsurları sınır bölgesinden Suriye topraklarına girdi. Bordo Bereliler, şehrin bazı yerlerinde IŞİD’in direncini kırmak için operasyonlar düzenledi. Türkiye ve koalisyon güçleri ile birlikte eş zamanlı harekete geçen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Cerablus çevresinde IŞİD’le çatışıyor.

Başbakanlık’tan konuya ilişkin yapılan açıklamada: “Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır” denildi.

tsk suriye halep cerablus fırat kalkanı ışid daeş koalisyon güçleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500