TSK'ya Sözleşmeli 24 Bin Erbaş Alınacak

TSK'nın, 11 bini uzman; 13 bini sözleşmeli olmak üzere toplam 24 bin sözleşmeli erbaş alımı yapacağı öğrenildi. Adayların 1 Aralık 2016 tarihine kadar Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden TSK'ya müracaat etmesi gerektiği belirtildi.

TSK'ya Sözleşmeli 24 Bin Erbaş Alınacak
TSK'ya Sözleşmeli 24 Bin Erbaş Alınacak Başak Tatar
Bu içerik 1283 kez okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, yetiştirmek üzere başta komando, tank komutanı ve tank nişancısı olmak üzere toplam 24 bin sözleşmeli erbaş alımı yapacağı açıklandı.Uzman erbaşlık için başvuracak adaylar için belli koşullar da kondu. Bunların arasında 25 yaşını geçmemiş ve en az lise mezunu olmaları; askerliğini er ya da erbaş olarak yapmaları, terhislerinin üzerinden 3 yıl geçmemiş olması, daha önce TSK'da istihdam edilmemeleri, milli güvenliği tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı ve oluşumlarla ilişkilerinin bulunmaması, daha önce hiçbir suçtan hüküm giymemeleri gerektiği bildirildi. Diğer yandan sözleşmeli erbaş adaylarının en az ilkokul mezunu olmaları ve askerlik hizmetine başlamamış olanların 20 yaşından gün almış olmalarının beklendiği aktarıldı.

Yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi, mülakat olmak üzere 3 etaplı sınavın gerçekleştirileceği; sözleşmeli erbaş olacakların ise yazılı sınava değil; sadece fiziki yeterlilik testine tabi tutulacakları kaydedilirken TSK sınavları geçerek uzman erbaş olacaklar ile 2 yıldan az 5 yıldan fazla olmamak üzere sözleşme yapacağını da paylaştı.

Edinilen bilgilere göre uzmanların giyecekleri devlet tarafından karşılanırken diğer yandan her yıl 30 günlük yıllık izin hakları olacak. TSK’nın sunduğu tüm sağlık hizmetlerinden hem kendileri hem aileleri yararlanabilecek; uzman erbaşlara, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın yapacağı sınavlarda başarılı olmaları halinde astsubay çavuşluğa geçme hakkı tanınacak. Uzman erbaş olacaklara ise ortalama 3-4 bin arasında aylık verilecek..
 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Baykal'ın Kılıçdaroğlu'na Sürpriz Ziyareti

 

tsk türk silahlı kuvvetleri asker erbaş sözleşme sınav
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500